Bailey wziął udział w jednym z paneli w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego. Prezes Bank of England mówił o postępie innowacji w sektorze płatniczym, a także odniósł się do tematu kryptowalut.

Bitcoin i inne kryptowaluty nie przetrwają próby czasu?

– Czy doszliśmy już do czegoś co mógłbym nazwać skutecznym projektem, systemem i zarządzaniem w zakresie walut cyfrowych? Czy obecne mogą przetrwać? Wydaje mi się, że nie doszliśmy jeszcze do tego etapu. Nie sądzę, żeby kryptowaluty w pierwotnej postaci spełniały te wymogi. Ta technologia wciąż będzie się rozwijać – mówił Andrew Bailey w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego.

Zdaniem prezesa Bank of England głównym problemem obecnych kryptowalut są wahania rynku, czego dowodem mają być ostatnie spadki cen bitcoina. To właśnie w tym aspekcie główną przewagę mają mieć cyfrowe waluty emitowane przez banki centralne (CBDC) i to one najprawdopodobniej zastąpią bitcoina i spółkę. Bailey stwierdził, że banki centralne powinny dokładnie przyjrzeć się takim rozwiązaniom.

Prace nad cyfrowymi walutami emitowanymi przez banki centralne prowadzą już niektóre podmioty – na razie na dość wstępnym etapie. Przykładowo Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny rozpoczęły już rozmowy na temat cyfrowego euro, po wcześniejszym przeprowadzeniu konsultacji publicznych przez EBC. Nieco bardziej zaawansowane prace nad CBDC prowadzą już Chiny.

Jeśli chodzi o same kryptowaluty, to ostatnio na ich temat wypowiedziała się także Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Jej zdaniem bitcoin nie stanie się walutą, a sam biznes krypto narażony jest na niepożądane praktyki – chodzi między innymi o pranie pieniędzy.