System błyskawicznych płatności oparty o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu, tzw. videotolling, zadebiutował na autostradzie A4 Katowice-Kraków w lipcu 2019 roku. Początkowo działał w powiązaniu z aplikacją Autopay, w lipcu ubiegłego roku poszerzony został o aplikację SkyCash.

W tej chwili użytkownicy videotollingu płacą na każdej bramce nawet ponad 30 proc. taniej. W godzinach szczytu transakcje z udziałem aplikacji stanowią już ponad 30 proc. transakcji ogółem – czytamy w komunikacie.

W aplikacji IKO zapłacisz za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków

Aby płacić automatycznie aplikacją IKO na bramkach A4 Katowice-Kraków wystarczy dodać w funkcji „Opłaty za autostrady” dane swojego pojazdu i podpiąć konto lub kartę do rozliczeń. Jeden użytkownik może dodać nawet kilka aut i kilka sposobów rozliczeń. Kierowcy w aplikacji IKO mogą korzystać także z innych usług: opłat za parkowanie, ubezpieczenia OC/AC, czy na przykład przelewy płatności za mandaty. Z aplikacją IKO można opłacać także przejazdy autostradą A1.

Z aplikacji IKO, podobnie jak z Autopay i SkyCash, mogą korzystać kierowcy pojazdów kategorii 1-5, z wyłączeniem motocykli. Na placu poboru opłat nie trzeba być zalogowanym w aplikacji IKO ani mieć przy sobie telefonu. Wjeżdżając na bramki w Mysłowicach lub w Balicach, należy wybrać linię oznakowaną piktogramem czarnej kamery na żółtym tle.

Dla użytkowników videotollingu wydzielone zostały trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej strony oraz jedna bramka z prawej strony placu poboru. Skrajna lewa, pomarańczowa bramka jest dedykowana wyłącznie płatnościom automatycznym z udziałem IKO, SkyCash, Autopay, a także elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass.