Między innymi o tym rozmawiano podczas Technologicznego Okrągłego Stołu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Sopocie. Okazuje się, że korzystanie z utalentowanych studentów nie rozwiąże problemów banków.

Brak specjalistów z branży IT. Dobre zarobki nie wystarczą

– Banki zmieniają się coraz bardziej w firmy technologiczne i cyfrowe, tym samym zwiększa się ich zapotrzebowanie na specjalistów IT – programistów, developerów, etc. Zaczęły się też mierzyć z trudnościami rekrutacyjnymi związanymi ze zbyt dużą liczbą ofert pracy na takie stanowiska w porównaniu z liczbą dostępnych specjalistów – wyjaśnia Justyna Kesler, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego odpowiedzialna za Pion IT.

– Wychodząc naprzeciw tym problemom, pracodawcy często współpracują z uczelniami i oferują staże i praktyki studentom. Obecnie do procesu rekrutacji na takie staże zgłaszają się osoby coraz młodsze. Wynika to z faktu, że studenci ostatnich lat studiów często już pracują. W takiej sytuacji i wobec takich potrzeb rynkowych należy rozważyć inne możliwości kształcenia w danym kierunku, nie tylko studentów. Być może opcją jest otwarcie się na osoby, które chcą się przebranżowić lub wręcz rozpoczęły proces zmiany zawodu – dodaje wiceprezes Justyna Kesler.

Szacuje się, że obecnie w Polsce brakuje nawet 50 tysięcy informatyków. Problemem jest nie tylko brak nowych pracowników, ale także zatrzymywanie obecnych. Według ekspertów biorących udział w Technologicznym Okrągłym Stole pracowników IT nie przyciągnie wizja stałego zatrudnienia. 40% wybiera pracę w ramach własnej działalności gospodarczej.

Zarobki też nie muszą ich przekonać do przyjęcia oferty banku. Kluczowa jest perspektywa uczestniczenia w innowacyjnych projektach i tworzeniu rozwiązań, z których będzie korzystać szeroka rzesza klientów.

Jak banki mogą przyciągnąć do siebie specjalistów z branży IT?

Co ciekawe na niekorzyść banków działają jeszcze takie aspekty, jak zmiany w regulacjach i kwestie cyberbezpieczeństwa. Informatycy niechętnie pracują w miejscach, które narażone są na istotne zmiany w przepisach – każda zmiana to konieczność integracji nowych systemów. Przykładami regulacji dotykających branże bankową mogą być RODO i PSD2. Jak zatem przekonać programistę do pracy w banku?

– Nie ma tu jednego sposobu. Znaczenie ma nawet forma i treść samego ogłoszenia rekrutacyjnego. Dziś jednak kluczowe jest odczarowanie banku jako instytucji, w  której utalentowani specjaliści IT  nie mogą się rozwijać, ich praca jest przewidywalna i monotonna. Te czasy dawno minęły. Dziś banki coraz bardziej koncentrują się na realizowaniu projektów innowacyjnych, wykorzystujących najnowsze technologie i tym właśnie zajmuje się duża część bankowych specjalistów IT. Do tego dochodzą interesujące i liczne rozwiązania testowane i wdrażane we współpracy ze środowiskami startup-owymi i fintech-owymi – komentuje Feliks Szyszkowiak Chief Digital Officer w BZ WBK.

– Warto też wspomnieć, że coraz częściej w bankach wprowadza się system pracy, który wspiera kreatywność i efektywność pracy zespołów IT. Takim rozwiązaniem jest „Agile” który z  powodzeniem funkcjonuje już w Banku Zachodnim WBK – to olbrzymia zmiana, która bardzo korzystnie wpływa na możliwości oraz jakość pracy, a co za tym idzie atrakcyjność miejsca pracy i zadowolenie pracowników – dodaje Feliks Szyszkowiak.

Wabikiem dla specjalistów z branży IT mogą być także szkolenia i warsztaty. Dużym zainteresowaniem mają się cieszyć także hackathony i wszystkie wydarzenia, podczas których można rozwijać swoje kompetencje.

– Dodatkowo, to co korzystnie wpływa na przyciąganie najlepszych specjalistów z rynku, to możliwości korzystania ze szkoleń i warsztatów kompetencyjnych. Widzimy też, że dużym zainteresowaniem specjalistów z branży cieszą się hackathony i inne wydarzenia informatyczno-biznesowe podczas których początkujący zawodowcy, ale też studenci mogą współzawodniczyć, weryfikować swoje kompetencje i jednocześnie poznawać organizację, w której być może zdecydują się rozwijać swoją karierę zawodową. To oczywiście tylko niektóre z rozwiązań, które na pewno istotnie wpływają na zwrócenie uwagi potencjalnych przyszłych pracowników banku. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymaga by nieustannie analizować skuteczność tych i podobnych rozwiązań – tłumaczy Feliks Szyszkowiak.

Podsumowując – banki muszą stawiać na innowacyjne projekty i zerwać z łatką dużej korporacji, w której nie ma szans na rozwój zawodowy i samorealizację. Programistów nie da się przekonać jedynie wysokimi zarobkami, posiadanie wysokiej klasy specjalistów z dziedziny IT jest niezbędne do konkurowania z dynamicznymi fintechami.

PS Zachęcamy także do zapoznania się z wywiadem z Feliksem Szyszkowiakiem, podczas którego porozmawialiśmy o współpracy BZ WBK z fintechami oraz o innowacyjnych projektach rozwijanych w banku.