Przełomowe rozwiązanie – tak można określić decyzję Visa o umożliwieniu wykorzystania USD Coin (USDC) do rozliczeń transakcji. Rozwiązanie opiera się na Etherum. Pilotażowy projekt usługi Visa realizuje z Crypto.com, który jest jedną z największych platform kryptowalutowych na świecie. Jeszcze w tym roku gigant płatniczy zaoferuje możliwość rozliczeń w USDC kolejnym swoim partnerom.

– Przez ostatni rok Visa pracowała nad tym, aby umożliwić rozliczanie walut cyfrowych w ramach swojej platformy zarządzania płynnością walutową, która codziennie przesyła miliardy dolarów między tysiącami instytucji na ponad 200 rynkach i w 160 walutach. W tym celu Visa nawiązała współpracę z Anchorage – wyłącznym partnerem Visa przy prowadzeniu rozliczeń w walucie cyfrowej oraz pierwszą instytucją oferującą aktywa cyfrowe, której przyznano federalną licencję bankową. W wyniku współpracy powstał projekt pilotażowy, który pozwala Crypto.com przesyłać USDC do Visa, dokonując w ten sposób rozliczenia części swoich zobowiązań powstałych na kartach Visa wydawanych przez Crypto.com – czytamy w informacji prasowej.

Pieniądz cyfrowy jako kolejny rodzaj waluty rozliczeniowej ma przyczynić się do uczynienia z Visa sieci… dla innych sieci (network of networks). Wymaga to usprawnienia wszystkich form przepływu pieniędzy bez względu na to, czy transakcje przetwarza Visa czy dzieje się to poza nią. Kluczowe jest też to, że Visa to bez wątpienia silny brand, który cieszy się olbrzymim poziomem zaufania. Rozwijając partnerstwa m.in. z podmiotami z branży kryptowalut, te zaczynają być coraz lepiej postrzegane, a dzięki wymogom takiej współpracy – również bezpieczniejsze.

Po co ta zmiana? Kryptorewolucja

Partnerzy Visa standardowo rozliczają się w tradycyjnej walucie fiat, czyli pieniądzu emitowanym przez banki centralne np. dolar, euro, złoty czy funt brytyjski. Dla firm, które zbudowano w oparciu o waluty cyfrowe stanowi to kłopot, który może skutkować większymi kosztami i innymi utrudnieniami – dla tych podmiotów możliwość rozrachunku w USDC (USD Coin) jest wybawieniem, które pozwala np. na tworzenie nowych modeli biznesowych, które nie wymagają konwersji krypto na tradycyjne pieniądze.

Nie da się ukryć, że kryptowaluty stają się coraz istotniejszą częścią sektora finansowego – ma swoich odbiorców, klientów, a wokół niego powstaje dziesiątki firm – tym samym mamy do czynienia z ekosystemem kryptowalutowym, który – nawet jeśli nie jesteśmy zwolennikami rewolucji krypto w oparciu o BTC, mimo wszystko jest już istotny finansowo. W tej sytuacji, dokładanie barier rozliczeniowych to jak kopanie się z koniem – nie ma większego sensu. Zwłaszcza, że inni gracze na rynku płatniczym także dostrzegają krypto rewolucję i biorą w niej udział – przykładem może być PayPal, który udostępnił płatności w BTC i zapowiedzi Mastercarda, który jeszcze w tym roku zamierza umożliwić rozliczenia w krypto.

Zwłaszcza, że na horyzoncie jest też wprowadzenie Central Bank Digital Currency, czyli CBDC np. cyfrowy dolar lub cyfrowe euro. W tej sytuacji przetestowanie technologii umożliwiającej płynne rozliczenia walutowe i kryptowalut jest wręcz wskazane.

– Fintechy działające w obszarze krytowalut chcą pracować z partnerami, którzy rozumieją na czym polega specyfika ich działalności oraz złożoność środowiska walut cyfrowych – powiedział Jakub Grzechnik, dyrektor ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa. – Ogłoszone rozwiązanie znacząco zwiększa nasze możliwości spełniania potrzeb fintechów w zakresie wykorzystania stablecoinów czy kryptowalut do zarządzania swoją działalnością. Jest to właściwie kolejny przejaw tego, co robimy na co dzień, czyli bezpiecznego umożliwiania płatności na całym świecie i we wszystkich możliwych walutach – dodaje Grzechnik.

Crypto.com na fali rekordowych wzrostów

Założyciel firmy Kris Marszalek stwierdził, że do upowszechnienia kryptowalut potrzebni są solidni partnerzy, którzy nie tylko rozumieją doniosłość zachodzących zmian, ale też posiadają odpowiednie narzędzia ku temu, by je wprowadzić. Współpraca z Visa jest tutaj zatem kluczowa. Z kolei prezes i współzałożyciel Anchorage – Diogo Monica, stwierdził, że jego firma wręcz powstała z myślą o takich podmiotach jak Visa celem tworzenia nowych produktów w kryptowalutach – pierwsze płatności stablecoinami dokonywane są dzięki intefejsom API Anchorage.

Opinie wyraził też David Puth – dyrektor generalny Centre, który nadzoruje licencjonowanie USDC. Jego zdaniem innowacyjne i nowatorskie podejście tak dużej organizacji jak Visa powinno robić wrażenie, a dodanie do sieci stablecoina USDC – tworzonego z odpowiednimi standardami, wypełnia cele misji polegającej na łączeniu ekosystemu kryptowalut z realną gospodarką.

Obecnie Visa to jeden z największych gigantów technologiczno-finansowych na świecie. Spółka wyceniana jest na giełdzie na blisko 500 mld USD.