Nowa wersja aplikacji mObywatel na systemy Android pojawi się już w najbliższych dniach. Nieco dłużej będą musieli poczekać użytkownicy urządzeń z iOS – aktualizacja powinna być dostępna na początku sierpnia.

Współpraca PZU i Ministerstwa Cyfryzacji

W nowej wersji aplikacji pojawi się możliwość przekazania danych do instytucji – na początek do PZU. Jak to działa? W aplikacji mObywatel wybieramy mTożsamość, a następnie opcję „Przekaż do Instytucji”, skanując lub kopiując wygenerowany w mojePZU kod QR. W ten sposób przekazujemy swoje dane do ubezpieczyciela. Od tego momentu można już korzystać z usług dostępnych w mojePZU.

Ministerstwo Cyfryzacji planuje rozszerzenie nowej funkcjonalności także na inne instytucje i mniejsze firmy. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zdradził, że trwają obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami – między innymi z branży fintess, czy branży medycznej.

– Dzięki mObywatelowi nasi klienci mają także szybki dostęp do swojej dokumentacji medycznej w PZU Zdrowie. Mogą pobierać e-recepty, skierowania i otrzymywać wyniki badań. Poprzez platformę mojePZU można także zgłosić szkodę, kupić m.in. polisę mieszkaniową i turystyczną, umówić się do lekarza oraz zainwestować oszczędności. Na klientów czekają tu także atrakcyjne rabaty oraz zniżki w ramach Klubu PZU Pomocni – dodaje Konrad Grajeta, dyrektor projektu mojePZU.

– Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 1,3 mln Polaków. Mając aplikację, bez konieczności pokazywania dowodu, m.in. wylegitymujemy się na poczcie przy odbiorze paczki, w pociągu – w trakcie kontroli biletów, czy odbierzemy kartę wyborczą. mObywatel przydaje się także w wielu innych sytuacjach. Stale pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami. Już dziś można w niej znaleźć także mPojazd, a wkrótce pojawi się też coś, na co czeka wielu kierowców – prawo jazdy w telefonie, czyli mPrawo Jazdy – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.