Po dwóch latach pandemii świat spragniony jest podróżowania. Liczymy na to, że tegoroczny sezon turystyczny uda zamknąć się bez stosowania żadnych obostrzeń. Minęło już kilka miesięcy od europejskiej premiery rozwiązania Revolut Stays, to dobra okazja by zaprezentować wnioski i przedstawić Revolut Travel Report.

Ferie zupełnie jak przed pandemią

Z uwagi na pandemię w zimowym sezonie 2021, wiele osób zrezygnowało z wyjazdów. Liczba klientów Revolut, którzy płacili aplikacją za podróże w Polsce spadła wtedy o ponad połowę, czyli o 48% r/r. W przypadku niektórych kierunków zagranicznych były to spadki niemalże do zera. Nieco lepiej poradziły sobie takie kierunki jak Francja i Hiszpania, gdzie odnotowano spadek na poziomie poniżej 30%.

Zaskoczeniem było więc, gdy liczba klientów Revolut, płacąca aplikacją za podróże w Polsce, w okresie od  1 stycznia do 20 lutego br. przekroczyła poziom sprzed pandemii (121%). Podobnie stało się w przypadku organizowanych wyjazdów do Francji (134%) i słonecznej Hiszpanii (143%). Jeśli chodzi o Włochy i Austrię, bankowi udało się odrobić straty (kolejno 104% i 94%), a to winno napawać branżę nadzieją.

Turystyka odżywa pomimo inflacji

Polscy klienci zdążyli w tym roku wydać już na podróże krajowe o 35% więcej niż przed pandemią. Z pieniędzy polskich turystów cieszą się także Włosi, Francuzi i Hiszpanie, notujący ponad dwucyfrowy wzrost turystycznej aktywności pochodzącej z Polski.

Średnie miesięczne wydatki klientów Revolut w Polsce wzrosły o 15% w przypadku hoteli i o 21% w przypadku paliwa, względem poprzednich lat. W porównaniu do wyników przedpandemicznych, wydatki na osobę w przypadku podróży krajowych w br. wśród klientów Revoluta wzrosły o całe 12%. Turystyka zdaje się więc wracać na właściwe sobie tory.

Topowe kierunki podróży

Obecnie klienci Revolut szczególnie upodobali sobie 4 kierunki podróży: Stany Zjednoczone, Wyspy Brytyjskie, a także Hiszpanię i Włochy. Popularne zagraniczne destynacje wśród miast to na przykład Barcelona i Dubaj. Co ciekawe na 11 miejscu plasuje się Zakopane, wyprzedzając m.in. Paryż, Londyn, Mediolan i Pragę.

W bieżącym roku polscy użytkownicy Revoluta najchętniej udawali się do Wrocławia (58%), obcokrajowcy zaś do Krakowa (68%). Jednakże wśród hoteli pierwszą piątkę zdominowały hotele warszawskie, czyli Novotel Centrum, Sobieski, PURO i hotele sieci Marriott. Następnymi według liczby rezerwacji okazały się być Ibis w Krakowie i Aries Hotel & Spa w Zakopanem.

Czym jest Revolut Stays?

Powyższa usługa pozwala użytkownikom aplikacji banku wykupić pobyt zarówno w kraju, jak i za granicą. Revolut umożliwia także dostęp do niższych cen pozbawionych opłat rezerwacyjnych oraz natychmiastowy cashback do 10% w momencie opłacania pobytu. Revolut udostępnia w Polsce swoją platformę do wynajmu miejsc noclegowych od listopada 2021 roku.

Z tej usługi korzystają niemal w równej mierze Polacy (52%) jak i obcokrajowcy (48%). Ponad ¾ rezerwacji dokonywanych jest w: Warszawie (37%), Krakowie (17%), Wrocławiu (8%), Gdańsku (8%) i Poznaniu (6%).

Rezerwowanie miejsc pobytu to nowy element oferty fintechu. W wachlarzu usług Revolut znajdują się także tradycyjnie konta wielowalutowe, funkcja dzielenia rachunku, sejfy grupowe na wspólne wydatki, polisy podróżne i możliwość wstępu do saloników lotniskowych w razie opóźnienia lotu.
Warto tutaj wspomnieć, że Revolut nie pobiera żadnych opłat rezerwacyjnych, jednak waplikacji obowiązują ceny i opłaty pobierane przez stronę udostępniającą miejsce pobytu.