Grupa Kapitałowa wypracowała najwyższy w swojej historii zysk oraz zwiększyła swoje aktywa do rekordowego poziomu 306 mld zł. Skala działalności PKO Banku Polskiego ma być już ponad dwukrotnie wyższa niż 10 lat temu.

Ponad 1 mld złotych zysku netto PKO Banku Polskiego. Z czego to wynika?

Zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 1,04 mld zł i był najwyższy w 100-letniej historii banku. Zysk grupy po trzech kwartałach wynosi 2,73 mld zł i jest niemal o 20% wyższy niż przed rokiem. Przyczynił się do tego wyraźny wzrost wyniku na działalności biznesowej, który na koniec trzeciego kwartału wyniósł blisko 9,9 mld zł i rósł głównie dzięki silnej poprawie wyniku odsetkowego (wzrost o 8,1 proc. r/r do poziomu blisko 6,9 mld zł).

Nadal rośnie popularność aplikacji mobilnej IKO, do której klienci logują się już częściej niż do serwisu iPKO. Liczba aktywnych aplikacji wynosi już ponad 2,9 mln, co oznacza, że jest ich o ponad 70 proc. więcej niż przed rokiem.  Transakcyjność IKO także bije rekordy – klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo zapłacili mobilnie już ponad 125 milionów razy.

Biorąc pod lupę wyniki finansowe PKO nie sposób pominąć dwóch dużych projektów. Pierwszy z nich to wykorzystanie technologii blockchain do rozwiązania problemu trwałego nośnika. Wysyłka dokumentów o zmianie regulaminu w oparciu o blockchain była największym przedsięwzięciem tego typu na bankowym rynku Starego Kontynentu. Więcej o tym i o innych projektach PKO Banku Polskiego można przeczytać w wywiadzie z z Michałem Macierzyńskim, Dyrektorem Departamentu Usług Cyfrowych i Grzegorzem Pawlickim Dyrektorem Biura Innowacji w PKO Banku Polskim. Pełną rozmowę można znaleźć tutaj.

Natomiast drugie przedsięwzięcie to rozpoczęcie prac nad Chmurą Krajową, wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju.  Partnerzy zaoferują wszystkie kluczowe, zintegrowane usługi IT dostępne w chmurach zagranicznych dostawców, w tym usługi cyberbezpieczeństwa, jednak centra danych i same dane będą zlokalizowane w Polsce. Więcej na temat Chmury Krajowej można przeczytać tutaj.