W decyzji FINRA czytamy, że praktyki stosowane przez Robinhooda nie były nielegalne, ale wykraczały poza standardy przyjęte w ramach organizacji. FINRA to niezależny organ pozarządowy, który zrzesza i nadzoruje firmy maklerskie działające w USA.

Fintech Robinhood z grzywną od FINRA

Robinhood miał stosować niekorzystne praktyki dla klientów w okresie od października 2016 do listopada 2017. Teraz przedstawiciele fintechu zapewniają, że nic takiego nie ma już miejsca. W związku z tym zgodzili się na wprowadzenie do firmy niezależnego konsultanta, który ma ocenić to, jak Robinhood realizuje zlecenia w imieniu klientów. O sprawie pisze Business Insider.

Amerykański Robinhood to jeden z największych fintechów na świecie. W lipcu bieżącego roku spółka była wyceniana na 7,6 mld dolarów. Firma udostępnia klientom możliwość zakupu akcji bez prowizji, inwestycje w kryptowaluty czy ETF. Do aplikacji może być wydana karta płatnicza. Na marginesie warto przypomnieć, że bezprowizyjny handel akcjami ma w swojej ofercie także Revolut.

Na razie Robinhood jest dostępny tylko dla klientów w USA, ale przymierza się do ekspansji także na inne rynki. W sierpniu otrzymał zezwolenie od brytyjskiego nadzoru finansowego (FCA), ale data startu w Wielkiej Brytanii nie została jeszcze potwierdzona. Na razie firma chwali się, że z jej aplikacji korzysta ponad 10 mln klientów.