Piaskownica 2.0

Sandbox Blockchain umożliwia obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie rozwijania nowych pomysłów biznesowych, opartych na działaniu Hyperledger Fabric (HLF). To technologia atrakcyjna dla rynku, w tym międzynarodowych korporacji, m.in. z uwagi na spełnianie rygorystycznych wymogów – np. w zakresie możliwości weryfikacji użytkowników – czytamy w komunikacie.

Sandbox Blockchain został uruchomiony w listopadzie 2020 roku. Piaskownica jest wspólnym projektem grupy partnerów, z których każdy pełni określoną funkcję. KIR, IBM i Chmura Krajowa odpowiadają za kwestie technologiczne, PKO Bank Polski działa w roli akceleratora, Fundacja FinTech Poland i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wspierają projekt w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Funkcję koordynatora pełni Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium.

Jakie nowości czekają na użytkowników platformy?

W 2022 roku do dyspozycji firm testujących oddano środowisko oparte na architekturze HLF (Hyperledger Fabric) zaktualizowanej do wersji 2.2. Podmioty biorące udział w obecnej edycji programu będą mogły samodzielnie dostosować platformę do własnych potrzeb, rozszerzając ją o kolejne elementy sieci, pochodzące z ich własnej infrastruktury IT lub z chmury. Co ważne, w celu zadbania o bezpieczeństwo przetwarzanych danych, dostęp do platformy jest możliwy wyłącznie przy użyciu materiału kryptograficznego, który służy ochronie informacji niejawnych.

W tym roku rozszerzono także listę dostępnych języków programowania, które można wykorzystać do zbudowania tzw. smart kontraktu, czyli protokołu przeznaczonego do zawierania cyfrowych umów oraz ich automatycznej weryfikacji. Użytkownicy mogą teraz pracować w Go, JavaScript i Java. Ponadto, ulepszono cały interfejs administracyjno-testowy Sandboxa, dzięki czemu deweloperom pracującym w  środowisku testowym łatwiej będzie śledzić i naprawiać błędy. Inne nowości na platformie obejmują m.in. optymalizacje w zakresie zarządzania bazami danych, obrazami, cyklem życia chaincode’u, czy zapewnienie wydłużonego wsparcia od producenta dla oprogramowania w ramach licencji Long Term Support (LTS).

– Nowa wersja środowiska Sandbox oferuje jeszcze przyjaźniejsze środowisko deweloperskie, pomagające organizacjom w płynny sposób przechodzić od systemów scentralizowanych do świata decentralizacji, którego kręgosłupem jest blockchain. Sandbox obniża próg wejścia w technologię blockchain, a ulepszone funkcjonalności w obszarze smart kontraktów umożliwiają projektowanie złożonych procesów wymiany informacji, na których opiera się ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi), czy cyfrowych aktywów – mówi dr Agata Slater, Blockchain Offering Manager, IBM.

Pierwsze testy na platformie

W ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap naboru do piaskownicy, do którego zgłosiły się startupy z Polski oraz m.in. z Hiszpanii, Finlandii czy Izraela. Firmy te opracowują rozwiązania z zakresu usług finansowych, bezpieczeństwa danych, rozliczeń na rynku energii, a także tokenizacji nieruchomości.

Pionierami w testach na platformie Sandbox Blockchain są firmy: Anchor Software – specjalizująca się w technologii blockchain oraz Guarantizzy – dostawca innowacyjnych rozwiązań w zakresie obsługi gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, który dzięki wykorzystaniu kryptografii i algorytmów, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony danych klientów. Dostęp do platformy uzyskały także podmioty rozwijające m.in. usługi programistyczne: Espeo – software house oraz firmy Bazy i  Systemy Bankowe i Forc.ee.