Co do zasady ProteGO Safe ma podpowiadać nam, czy napotkane przez nas osoby mogły zostać zakażone koronawirusem – wykorzystując w tym celu Bluetooth. Niestety obecnie taka funkcja nie jest jeszcze dostępna. Zgodnie z komunikatem resortu cyfryzacji nowe opcje mają pojawić się w ciągu najbliższych dni, podobnie jak wersja na iOS.

Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?

Na razie aplikacja ProteGO Safe to kwestionariusz dotyczący naszego stanu zdrowia. Pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Zaczynamy od odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Imię, płeć, wiek, a dalej – czy cierpisz na jakąś dolegliwość, jaką masz grupę krwi, czy palisz papierosy. Kolejny krok to wykonanie testu oceny ryzyka. Następnie odpowiadamy na pytania dotyczące objawów koronawirusa, a także czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy kontakt z osobą z podejrzeniem zakażenia.

Na podstawie odpowiedzi aplikacja zakwalifikuje nas do jednej z trzech grup ryzyka – Niskiej, Średniej lub Wysokiej. W przypadku największego zagrożenia powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Resort cyfryzacji przypomina, aby testy wypełniać regularnie, dlatego aplikacja przypomina o nich codziennie

– Kolejną wersję aplikacji, dostępną również na urządzeniach z systemem iOS oraz wzbogaconą o moduł wykorzystujący technologię Bluetooth, przedstawimy w ciągu najbliższych dni. Jesteśmy otwarci na pomysły, chętnie wysłuchamy opinii na temat naszego rozwiązania. Można je wysyłać na adres protego@mc.gov.pl – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Dzięki nowemu modułowi wykorzystującemu technologię Bluetooth użytkownicy będą mogli sprawdzić czy mieli kontakt z osobą narażoną na zakażenie koronawirusem. Jak to działa? Instalujemy aplikację na swoich smartfonach, a do jej działania konieczny jest stale włączony Bluetooth. Dzięki niemu nasz telefon komunikuje się z urządzeniami innych użytkowników aplikacji, a urządzenia innych użytkowników z naszym. W sytuacji, gdy któraś z osób – z którą mieliśmy kontakt (zarejestrowany przez nasz telefon w ciągu ostatnich dwóch tygodni) – zachorowała, aplikacja poinformuje nas o możliwym ryzyku.