UAZ-y to może nie szczyt technologicznego zaawansowania, ale dostarczają część pojazdów dla rosyjskiego wojska oraz posiadają bogatą historię. Firma była jednym z głównych dostawców aut do państw dawnego Układu Warszawskiego, a niektórzy nazywają ją „rosyjskim Jeepem”. Teraz rozpoczynają swój eksperyment z kryptowalutami, ale nie będą to ani Bitcoiny, ani Ethereum, ani nowe Bitcoin Cash. UAZ zamierza akceptować lokalną rosyjską walutę cyfrową BioCoin, którą stworzył rosyjski biznesmen Boris Akimov.

Czytaj także: Przykład z Londynu – tak się z Uberem nie wygra

Rosja kryptowalutami stoi

UAZ - rosyjski Jeep za kryptowalutę.

Zbieżność imienia i nazwiska z radzieckim choreografem i tancerzem jest przypadkowa. Twórca BioCoina jest też właścicielem spółdzielni rolniczej o wdzięcznej nazwie LavkaLavka, która od jakiegoś czasu sama akceptuje płatności w dominującej kryptowalucie – Bitcoinach.

W Rosji takie działania to nic nowego. Kraj ze stolicą w Moskwie jest jednym ze światowych liderów w akceptowaniu i obracaniu walutami wirtualnymi. Opowiedział nam o tym miedzy innymi Maciej Suwik z internetowej porównywarki pożyczek Loando, która kilka miesięcy temu weszła na rosyjski rynek – Maciej Suwik, Loando – czyli kilka słów o tym, jak Polacy podbijają Rosję.

Większość pozabankowych pożyczek udzielana jest tam w Bitcoinach i innych kryptowalutach. Kilka dni temu na Fintek.pl wspominaliśmy też o pomyśle rosyjskiego Burger Kinga, który rozpoczął emisję własnej waluty cyfrowej – whoppercoina – Whoppercoin – nowa kryptowaluta od Burger Kinga.

Nie wiadomo czy za UAZ-em pójdą inni producenci samochodów w Rosji, ale na pewno pokazuje to pewien trend, w którym zmierza kraj rządzony przez Władimira Putina. Chociaż sam rząd na Kremlu nie jest w 100% przekonany do walut wirtualnych.

Na początku sierpnia szefowie LavkaLavka zostali wezwani do prokuratury ze względu na przyjmowanie płatności w Bitcoinach. Prokuratura ostrzegła przedsiębiorców przed takim działaniem, ale ostatecznie jej nie zakazała. UAZ informuje, że płatności w BioCoinach zacznie przyjmować na jesieni bieżącego roku.