Obecnie klienci Santander Bank Polska mogą integrować rachunki online prowadzone w 8 bankach (usługa AIS) i inicjować z nich przelewy (usługa PIS). Te banki to: Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, ING, mBank, PKO BP i Pekao S.A. oraz T-mobile Usługi Bankowe. Rachunki można agregować zarówno w Santander internet, jak i w Santander mobile. Inicjowanie przelewów możliwe jest w Santander internet.

Jak korzystać z Santander Open?

– Polska jest w czołówce krajów rozwijających usługi związane z open banking. Szacuje się, że do końca 2022 osiągniemy poziom miesięcznych wywołań open banking API taki, jaki ma dziś Wielka Brytania, która jest liderem w tym obszarze. Otwarta bankowość to duże udogodnienie dla klientów, dające możliwość, między innymi realnego zarządzania finansami osobistymi z jednego miejsca w rozproszonym środowisku bankowym – mówi Radosław Kontak-Grzęda, dyrektor Biura Innowacji i Programów Transformacyjnych w Santander Bank Polska.

Klient, po zalogowaniu, otwiera Pulpit, opcję „Dodaj konta z innych banków”, następnie wybiera odpowiedni bank z listy, jednorazowo akceptuje Regulamin oraz wyraża niezbędne zgody. W kolejnym kroku loguje się do banku, który prowadzi wybrane konto, aby potwierdzić agregację. Zgoda na agregację musi być ponownie udzielana co 90 dni. Może również zostać wycofana w każdej chwili.

Po agregacji konta, klient będzie widział wszystkie swoje rachunki w zakładce „Twoje produkty” zarówno w bankowości internetowej, jak i mobilnej Santander Bank Polska.

Jak zlecać przelewy z kont w innych bankach?

Po dodaniu rachunków klienci w kilku krokach zainicjują przelew Elixir z rachunku prowadzonego w innym banku (obok Santandera taką usługę oferuje też Alior Bank i Bank Millennium). W Santander internet – przy rachunku dodanym z innego banku należy kliknąć opcję „przelew”, następnie uzupełnić odbiorcę przelewu, kwotę i tytuł. Dodatkowo, wykonując przelew klient może wybrać któregoś ze zdefiniowanych już wcześniej w Santander internet odbiorców. Ostatnim krokiem jest logowanie do banku, który prowadzi wybrane konto i zaakceptowanie dyspozycji.

Szczegółowe informacje na temat otwartej bankowości znajdziecie w naszej zakładce PSD2.

/RT