O sprawie napisał na Twitterze Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Za ustawą głosowało 442 posłów, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi pod obrady Senatu. Ustawa ma wejść w życie do końca 2020 roku.

Ustawa o e-Doręczeniach przyjęta przez Sejm

– Rewolucja w doręczeniach sądowych uchwalona. Strony, świadkowie i biegli otrzymają z sądu/od prokuratora wezwania/zawiadomienia/orzeczenia elektronicznie. Radykalne przyśpieszenie postępowań, odbiurokratyzowanie i ułatwienie korespondencji z sądami oraz prokuraturą – napisał na Twitterze Marcin Warchoł.

E-doręczenie ma posiadać taką samą moc prawną jak tradycyjna korespondencja. Dzięki nowym przepisom pisma będzie można odbierać elektronicznie, bez konieczności oczekiwania na papierowe dokumenty. Wdrożenie ma przełożyć się na spore oszczędności, ponieważ obsługa korespondencji sądowej w Polsce wciąż wymaga wykorzystywania „tony papieru”.

O projekcie e-doręczeń pisaliśmy już kilka miesięcy temu – gdy rząd przyjął projekt stosownej ustawy. Korzystanie z doręczenia elektronicznego ma być dobrowolne i darmowe. Do 2025 roku operatorem świadczącym te usługi będzie Poczta Polska. Obywatel ma posiadać jeden adres dla całej komunikacji z administracją oraz zabezpieczoną skrzynkę e-doręczeniową.

A co z obywatelami niekorzystającymi z technologii cyfrowych? W uzasadnieniu do projektu czytamy, że będą oni mogli skorzystać z tak zwanej publicznej usługi hybrydowej. W jej ramach operator przetworzy korespondencję nadaną w formie cyfrowej do formy papierowej i dostarczy ją w takiej właśnie postaci.