Adam Andruszkiewicz, wciąż jeszcze nieoficjalny kandydat na wiceministra cyfryzacji, zgłosił interpelację poselską, w której pytał o postępy w pracach nad rozwojem technologii 5G. Minister Marek Zagórski udzielił obszernej odpowiedzi na pytanie posła.

O sprawie napisał serwis SpeedTest. Technologię 5G testują lub testowały także takie firmy jak Nokia, Exatel i Ericsson. Minister cyfryzacji zdradza, że zgodnie z informacjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej zezwolenia na wykorzystywanie określonych pasm częstotliwości na testy 5G zostały wydane m.in. dla Orange (w Koszalinie), T-Mobile (Katowice i Kazimierz Dolny) oraz Politechnice Łódzkiej wspólnie z Ericsson (Łódź). Niestety szczegółowe wyniki testów nie są dostępne publicznie.

Pełną odpowiedź na interpelację poselską Adama Andruszkiewicza można znaleźć tutaj. Przypomnijmy, że zgodnie z doniesieniami Polityka Insight Adruszkiewicz ma zostać nowym wiceministrem cyfryzacji. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.

Sieć 5G może kosztować Polskę nawet 20 mld złotych

Zgodnie z projektem aktualizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego nakłady inwestycyjne niezbędne do wdrożenia sieci 5G w Polsce zależeć będą od przyjętego modelu tej sieci, niemniej szacuje się, że wyniosą one od 11,35 do 20,3 mld PLN.

Przyjęto, że sieć 5G składać się będzie z dwóch warstw infrastruktury radiowej – sieci pokryciowej (makrokomórki/ stacje bazowe) przy wykorzystaniu częstotliwości 700 MHz oraz sieci zapewniającej duże przepustowości obejmującej mikrostacje działające w pasmach z zakresu 3,4-3,8 GHz (mikrokomórki) i w pasmach z zakresu 26GHz (pikokomórki).

Minister Marek Zagórski przypomina także o inicjatywie resortu cyfryzacji, czyli Strategii „5G dla Polski”. Porozumienie zostało zawarte z końcem czerwca 2017 roku pomiędzy administracją rządową (Ministerstwo Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej), a przedstawicielami operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji, instytucji badawczo-rozwojowych, izb gospodarczych oraz uczelni technicznych.

Plan dla 5G w Polsce ma być drogowskazem nie tylko dla minimalnego wdrożenia sieci 5G w Polsce, ale ma pokazywać jak sukcesywnie (najpóźniej do 2025 r.) uruchomić sieć w wymaganych lokalizacjach oraz w miejscach gdzie będzie największe na nią zapotrzebowanie. Dokument wymaga jeszcze kilku kluczowych decyzji, w szczególności co do rozdysponowania częstotliwości dla sieci 5G. Dopiero po jego uzupełnieniu Plan zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych.

5G to ważny krok na drodze do cyfryzacji Polski

Co więcej w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje między innymi: obniżenie kosztów budowy oraz eksploatacji nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego dla infrastruktury telekomunikacyjnej, zwiększenie możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury technicznej na cele telekomunikacyjne, czy wprowadzenie zasad działalności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie inteligentnych miast (Smart City).

Polecamy zapoznać się z pełną odpowiedzią ministra Zagórskiego (link na początku tekstu), ponieważ jest ona dosyć obszerna. Implementacja technologii 5G to bardzo ważny krok na drodze do dalszej cyfryzacji kraju (jako pierwsze państwo na świecie sieć 5G uruchomiła Korea Południowa) – chodzi nie tylko o szybkość Internetu, ale także o transmisję danych bez opóźnienia i rozwój Internetu Rzeczy. Stacje LTE nie są już w stanie udźwignąć coraz większego ruchu generowanego przez użytkowników w dużych miastach. To właśnie w wielkich ośrodkach sieć 5G jest najbardziej potrzebna. Pierwsza testowa sieć została uruchomiona na początku grudnia przez T-Mobile w Warszawie. Trzymamy kciuki za dalsze prace nad rozwojem 5G.