Facebook Shops pozwoli firmom na bezpłatne założenie sklepu internetowego bezpośrednio w serwisie społecznościowym. Klienci będą mogli dokonywać zakupów na profilu danej firmy lub za pośrednictwem relacji na Facebooku lub Instagramie, bez konieczności przechodzenia na osobną stronę sklepu.

Facebook Shops – sprzedawaj na Facebooku i Instagramie

Jak to działa? Na początek przedsiębiorca musi wprowadzić produkty, które chce sprzedawać za pomocą platformy. Następnie wybiera wygląd swojego sklepu i to w jaki sposób towary będą prezentowane klientom. Produkty można wyeksponować za pomocą motywów graficznych i obrazów w tle. Facebook Shops pozwala na przeglądanie oferty sklepu, zapisywanie ulubionych produktów i składanie zamówienia. Niestety aby dokończyć zakup konieczne będzie przejście na osobną stronę sklepu (przynajmniej w większości przypadków).

Usługa ma być dalej rozwijana. Niebawem zakupy będzie można realizować także za pomocą Messengera i WhatsAppa. Dodatkowo pojawi się możliwość oznaczenie produktów prezentowanych w trakcie livestreamów na Facebooku i Instagramie, dzięki czemu oglądający będą mogli dokonać zakupu klikając w odpowiedni link w trakcie transmisji.

Niestety na razie Facebook Shops jest dostępne tylko dla klientów w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo kiedy rozwiązanie pojawi się w Polsce, ale Facebook wyjaśnia, że wdrożenie Shops na kolejnych rynkach powinno zakończyć się w ciągu paru miesięcy.

Facebook posiada już 3 mld aktywnych użytkowników na całym świecie, a w I kwartale 2020 roku grupa Marka Zuckerberga zarobiła 4,9 mld dolarów. To istotny spadek w porównaniu do IV kwartału 2019 roku – Facebook odczuwa skutki pandemii.