Z raportu NBP wynika, że udział liczby płatności zbliżeniowych w całkowitych obrotach kartami w II kwartale br. wyniósł aż 93%. Oznacza to, że 9 na 10 transakcji kartami jest realizowanych zbliżeniowo. Infrastrukturalnie rynek jest doskonale przygotowany do tego rodzaju operacji. Każdy z ponad miliona terminali płatniczych i co drugi bankomat w naszym kraju obsługuje płatności zbliżeniowe, w tym także mobilne przy użyciu kart wirtualnych.

Wirtualne karty przedpłacone od Sodexo

Wirtualne karty przedpłacone Sodexo to cyfrowy odpowiednik karty wydanej na platformie Mastercard. Mają wszystkie cechy tradycyjnej karty płatniczej, czyli numer, datę ważności oraz kod CVC. Można nimi płacić w Internecie – wystarczy przy zamówieniu wprowadzić dane z karty i zatwierdzić transakcję.

Autoryzacja polega na wpisaniu kodu SMS, który jest automatycznie wysyłany na numer telefonu przypisany do użytkownika. Przy płatnościach w sklepach stacjonarnych czy wypłacie gotówki z bankomatu należy skorzystać z mobilnego portfela. W tym celu wystarczy zainstalować aplikację Google Pay lub Apple Pay i dodać kartę w swoim smartfonie czy smartwatchu wyposażonym w moduł NFC – czytamy w komunikacie.

Karta, w postaci kodu dostępowego, trafia bezpośrednio na adres e-mail osoby obdarowanej. Aby skorzystać ze środków na karcie wystarczy wejść na stronę wirtualna.sodexo.pl i aktywować ją w kilku krokach. Co ważne, w tym samym serwisie internetowym, można sprawdzić jej saldo, historię transakcji lub zablokować kartę. Dostęp do danych karty ma tylko osoba obdarowana.

Co ważne, nagrody w formie wirtualnej karty przedpłaconej, podobnie jak pozostałe karty i kupony Sodexo, podlegają zwolnieniu z podatku VAT.