Berlińska internetowa platforma pożyczek dla firm – Spotcap chwali się pierwszym poważnym wdrożeniem swojego silnika pożyczkowego w austriackim Bawagu. Właśnie podpisali umowę o partnerstwie.

Założony we wrześniu 2014 roku Spotcap specjalizuje się w udzielaniu pożyczek dla firm (SME) w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Australii i Nowej Zelandii. Decyzja o przyznaniu pożyczki podejmowana jest w ciągu kilku minut od otrzymania wniosku. Nic nowego, ale wciąż robi wrażenie.

Czytaj także: Projekt ustawy PSD2 wpłynął do Sejmu

Spotcap dostarcza model scoringowy i daje narzędzia do jego szybkiego wdrożenia. Z opisu firmy wynika, że technologia polega na łączeniu się z oprogramowaniem księgowym oraz rachunkiem bankowym wnioskodawcy i bezpośredniej ocenie rzeczywistej (księgowej) zdolności kredytowej. Proces działa najsprawniej, gdy firma korzysta z nowoczesnego i otwartego programu księgowego, co nie jest wcale tak powszechne.

Czytaj także: Polacy tworzą aplikację dla niewidomych studentów

spotcap

Współpraca z fintechami

Zdaniem Jensa Woloszczaka, założyciela i CEO Spotcap, tradycyjni gracze i fintech muszą myśleć o współpracy, a nie o konkurencji. Spotcap nigdy nie ukrywał, że interesują go głównie partnerstwa z bankami. Tego typu rozwiązania pożyczkowe dla biznesu pokazują, że dużo łatwiej jest opracować platformę technologiczną do udzielania kredytów (scoring, api, proces aplikacji) niż pozyskać kapitał na pożyczanie. Proste nie jest także znalezienie samych klientów, zwłaszcza z ograniczonym budżetem na reklamę.

Trudno ocenić rozmiar rynku kredytów pozabankowych dla przedsiębiorstw, ale rosnące zagęszczenie podmiotów specjalizujących się w nich sugeruje, że zapotrzebowanie wzrasta (zwłaszcza na technologię). Spotcap nie jest liderem tego rynku, ale próbuje się wyróżnić. W Polsce pozabankowych kredytów dla firm udziela m.in. Kredytmarket i iwoca. Ta ostatnia również nie ukrywa, że bardziej chce się skupić na partnerstwach z bankami. Wychodzi na to, że jest to naturalny kierunek w kredytach dla SME.

Czytaj także: Finansowanie brytyjskiego sektora fintech rośnie