Komisja Nadzoru Finansowego organizuje spotkanie Akceleratorów, którzy zainteresowani są współpracą z KNF przy rozwoju branży fintech. Rozmowa ma się toczyć wokół tematu piaskownicy regulacyjnej i tego czego startupy od niej oczekują oraz jak KNF może wspomóc ich działalność.

Co z tą piaskownicą?

Plan utworzenia piaskownicy regulacyjnej został potwierdzony przez szefa departamentu ds. fintech w KNF, już jakiś czas temu. W jej ramach fintechy mogłyby testować swoje rozwiązania bez ponoszenia ryzyka regulacyjnego. Niestety nadal nie wiadomo, kiedy piaskownica miałaby powstać, jednak jej wdrożenie ma być poprzedzone utworzeniem jej wirtualnej wersji i ma być to zrobione w ciągu najbliższych miesięcy. KNF bierze przykład z innych regulatorów i organów nadzorczych i nawiązał współpracę ze swoimi odpowiednikami z Hong Kongu, Tajwanu i Singapuru. Regulacyjne piaskownice działają we wszystkich z tych państw, lecz w różnej formie. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Wczoraj poinformowaliśmy Was, że KNF opublikowało stanowisko w sprawie funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut. Nadzorca zapewnia, że zezwala na prowadzenie legalnej działalności giełd wymiany walut wirtualnych. Dodatkowo zaprasza giełdy i kantory do Programu Innovation Hub, w ramach którego mają powstać regulacje prawne dla działalności wyżej wymienionych podmiotów. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

/Asia Stankiewicz