– Podróżujący Białostocką Komunikacją Miejską posiadający zbliżeniową kartą płatniczą, funkcję płatności NFC w telefonie lub zegarku, mają możliwość skorzystania z inteligentnego rozwiązania Mass Transit Transaction (MTT – VISA) / Pay As You Go (PaYG – Mastercard) – czytamy w komunikacie.

Smart Taryfa w BKM. Jak to działa?

Przedstawiciele BKM wyjaśniają, że Białystok jest pierwszym miastem w Polsce, który wdrożył tego typu rozwiązanie. Jak to działa? Wystarczy, że zaraz po wejściu do autobusu BKM podróżujący przyłoży zbliżeniową kartę płatniczą, zegarek lub telefon z uruchomionymi płatnościami do czytnika zbliżeniowych kart płatniczych w biletomacie, bez wybierania na ekranie jakichkolwiek opcji.

Urządzenie natychmiast po wykryciu karty wyświetli komunikat „Wejście zostało zarejestrowane”. Następnie, kiedy podróżujący zamierza opuścić pojazd, wykonuje tą samą czynność, tj. przykłada kartę płatniczą do czytnika zbliżeniowego, co zostaje podsumowane informacją: „Wyjście zostało zarejestrowane”. Niewykonanie rejestracji wyjścia będzie skutkowało w ostatecznym rozrachunku naliczeniem opłaty jak do końca trasy – a nie za ilość przejechanych przystanków.

Osoby, które w Smart Taryfie BKM chciałyby skorzystać z uprawnienia do 50% ulgi, muszą uprzednio zarejestrować w systemie www.ekarta.bialystok.pl swoją kartę płatniczą, a podczas osobistej wizyty w punkcie obsługi Klienta BKM potwierdzić uprawnienia do ulg, aby przypisać je do karty w systemie taryfowym BKM – czytamy w komunikacie.

A co z kontrolą biletów?

Podczas kontroli biletowej posiadacz karty płatniczej lub jej nośnika, użytego podczas rejestracji przejazdu, zobowiązany jest przyłożyć ją do certyfikowanego czytnika kontrolerskiego. Nowa taryfa obsługuje wszystkie zbliżeniowe karty płatnicze Mastercard, Maestro i Visa, a także telefony i zegarki z funkcją NFC, w których uruchomione są płatności zbliżeniowe – np. Google Pay, Apple Pay lub Garmin Pay.

Finalna kwota rozliczenia, wyliczana jest przez system taryfowy firmy Pixel na podstawie ilości i czasu przejazdów oraz stref taryfowych w których następowały wejścia i wyjścia z autobusów w ciągu doby rozliczeniowej. Pasażer korzystający ze Smart Taryfy BKM nie musi znać najkorzystniejszej dla siebie taryfy, bo zrobi to za niego system.

Wdrożenie zostało przeprowadzone przez firmy Pixel, Beesset, Apdu i Bank Pekao. Smart Taryfa BKM to drugi etap wdrożenia systemu elektronicznego poboru opłat w pojazdach białostockiej komunikacji miejskiej. W pierwszym etapie Pixel dostarczył do wszystkich pojazdów BKM 255 biletomatów oraz wdrożył bezgotówkowy system płatności.