Partner serwisu Visa dla biznesu

Szef Samsunga skazany na 5 lat więzienia

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Samsung
Opublikowano: 25 sierpnia 2017, 13:12 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:42

Stało się, Lee Jae-yong został skazany na karę 5 lat więzienia za korupcję. Głośna sprawa ciągnęła się już od kilku miesięcy, ale wczoraj sąd w Korei Południowej podjął ostateczną decyzję.

Szef Samsunga Lee Jae-yong wyszedł z więzienia

Lee Jae-yong to wiceprezes Samsung Group i syn urzędującego prezesa Lee Kun-hee. De facto to jednak on stoi na czele grupy, po tym jak starszy z rodziny Lee ucierpiał z powodu zawału serca w 2014 roku.

Czytaj także: Estonia wypuści własną kryptowalutę?

Samsung w poważnych opałach. Prezes skazany

W 2014 roku prestiżowy magazyn Forbes umieścił go na 35 miejscu swojej listy najbardziej potężnych ludzi na świecie. Według tego samego rankingu Lee Jae-yong został uznany najbardziej wpływowym człowiekiem w Korei Południowej, wraz ze swoim ojcem.

Zarzuty wobec dziedzica Samsunga to przede wszystkim przekupstwa, malwersacje finansowe i ukrywanie sporej części swojego kapitału za granicą – donosi BBC. Jae-yong nie przyznawał się do winy, ale groziła mu jeszcze wyższa kara.

Koreański prokurator wnioskował o karę 12 lat pozbawienia wolności za podejrzane darowizny, które wiceprezes Samsunga przekazywał na rzecz organizacji non profit, kierowanej przez Choi Soon-sila, bliskiego współpracownika zhańbionego byłego prezydenta kraju Park Guen-hye’a.

W zamian za wspomniane darowizny Jae-yong miał otrzymać polityczne wsparcie, które pozwoliłoby mu zwiększyć swoje wpływy w Samsung Group. Były prezydent Park został postawiony przed sądem już w marcu tego roku, a jego współpracownika Choi skazano na 3 lata więzienia w czerwcu 2017.

Decyzja sądu nie jest jeszcze prawomocna, a adwokaci Lee zapowiadają odwołanie. Na razie nie wiadomo jak cała sprawa się zakończy, ale jedno jest pewne – dla Samsunga jest to kolejny cios wizerunkowy. Po zeszłorocznej aferze z wybuchowymi Samsung Galaxy Note 7


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

szef-samsunga-skazany-5-wiezienia