Według Lagarde luki prawne w obecnych regulacjach pozwalają na stosowanie niedozwolonych działań z użyciem kryptowalut. Zdaniem prezes EBC rozwiązaniem mają być spójne, globalne regulacje.

Będą regulacje dla bitcoina?

Bitcoin to aktywo nacechowane wysokim poziomem spekulacji. Przy jego użyciu przeprowadzanych jest wiele działań oszukańczych i nagannych – takich jak pranie pieniędzy. Trwają już śledztwa w tej sprawie – mówiła Christine Lagarde w trakcie konferencji Reuters Next.

Szefowa EBC nie podała konkretnych przykładów prania pieniędzy, ani nie rozwinęła tematu prowadzonych śledztw w tej sprawie. Kryptowaluty to wciąż słabo uregulowana branża, chociaż w ostatnich latach pojawiły się globalne standardy w takich obszarach jak właśnie pranie pieniędzy (dyrektywa AML).

Christine Lagarde stwierdziła także, że bitcoin nie może stać się walutą – głównie z powyższych powodów. Warto przypomnieć. że Europejski Bank Centralny zamierza rozwijać własny projekt cyfrowego euro. Ostatnio zakończyły się konsultacje publiczne w tej sprawie, a ankietę udostępnioną przez EBC wypełniło 8 tys. osób, firm i organizacji.

Co na to sektor kryptowalut? Komentarz Bitpandy

– Christine Lagarde ma słuszne uwagi odnośnie regulacji oraz potrzeby wyeliminowania nieuczciwych i nielegalnych działań. Jako jeden z wiodących neobrokerów w Europie Bitpanda zawsze była nieugięta w kwestii pełnej zgodności z ustawodawstwem i środkami regulacyjnymi na wszystkich rynkach, na których działamy. Regulacje są niezwykle ważne dla adaptacji nowej klasy aktywów. Jeśli Europa mądrze podejdzie do regulacji, ma szansę stać się liderem w obszarze tej nowej technologii. Ma to kluczowe znaczenie również dla nas i doceniamy rolę regulacji w zabezpieczeniu rynku przed nieuczciwymi uczestnikami. – mówi Eric Demuth, CEO Bitpandy.

– Nie możemy jednak patrzeć na Bitcoina z tego samego punktu widzenia, co na tradycyjne waluty. W przeciwieństwie do walut takich jak euro czy dolar amerykański, wartość Bitcoina nie jest definiowana przez jeden podmiot, taki jak bank centralny – jest ona definiowana przez podaż i popyt, lub, mówiąc prościej, przez cenę, jaką ludzie są skłonni za nią zapłacić. Bitcoin jest zatem magazynem wartości, ulepszoną wersją złota dla epoki cyfrowej. Mówiąc wprost: Bitcoin nie bez powodu był najlepszym aktywem ostatniej dekady – dodaje.

– Biorąc pod uwagę to, jak młoda jest ta klasa aktywów, a więc jak niska jest jej kapitalizacja rynkowa w porównaniu do złota, to niesamowite jak bardzo ten sektor się rozwinął. Najlepsi menedżerowie zarządzający aktywami w Stanach Zjednoczonych już w 2020 roku zrozumieli znaczenie Bitcoina, jak również to, jak ważne jest posiadanie tego nowego aktywa w swoim portfelu. Szczerze mówiąc, jestem głęboko przekonany, że także Europejski Bank Centralny powinien rozważyć uwzględnienie Bitcoina także na swoim rachunku i wierzę, że jest to nieuniknione w dłuższej perspektywie – zwraca uwagę Eric Demuth, CEO Bitpandy.