Tink to platforma, która oferuje rozwiązania z zakresu otwartej bankowości – umożliwia między innymi dostęp do danych klientów bankowych. Nowej rundzie inwestycyjnej przewodziły takie podmioty jak Dawn Capital, HMI Capital i Insight Partners. Udział w niej wzięli także Poste Italiane, czy Opera Tech Ventures – część grupy BNP Paribas.

Fintech Tink – platforma otwartej bankowości

Fintech ma wykorzystać ten zastrzyk gotówki do dalszej ekspansji na europejskich rynkach. W ciągu ostatniego roku Tink rozpoczął działalność w Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Portugalii i we Włoszech. W sumie platforma Tink działa już w 12 europejskich krajach i podpiętych jest do niej ponad 2,5 tys. banków, które łącznie posiadają ponad 25o mln klientów.

Za pośrednictwem oferowanych API Tink udostępnia takie usługi jak agregacja rachunków, inicjacja płatności, czy możliwość zarządzania finansami osobistymi. Te rozwiązania mogą być wykorzystywane i wdrażane zarówno przez fintechy, jak i przez aplikacje bankowe. Jednym z głównych celów szwedzkiej spółki na 2020 rok jest nawiązanie współpracy z jeszcze większą liczbą banków i pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje dyrektywa PSD2.

Tink wystartowało w Szwecji w 2013 roku z inicjatywy Daniela Kjellena i Fredrika Hedberga (zdjęcie powyżej). Obecnie spółka zatrudnia około 300 pracowników, a jej biura mieszczą się w Sztokholmie, Paryżu, Helsinkach, Oslo, Kopenhadze, Madrycie, Mediolanie i w Warszawie. Z usług Tink korzystają takie firmy jak PayPal, Klarna, NatWest, ABN Amro, BNP Paribas Fortis, czy Nordea.