CBDC to waluty cyfrowe banków centralnych. Mają one przede wszystkim ułatwić obieg pieniądza, zwiększyć bezpieczeństwo oraz zagwarantować przekaz środków odpowiednim odbiorcom. Visa rozpoczęła niedawno w tym obszarze współpracę z ConsenSys.

Tymczasem Riksbank, kończy już we współpracy z Accenture drugą fazę testów własnego CBDC — e-korony, przedłużając umowę swojemu partnerowi o kolejny rok.

Szwedzki bank centralny stawia na CBDC

Wraz z malejącym użyciem gotówki w Szwecji, Riksbank rozpoczął swój projekt wiosną 2017 r. chcąc opracować CBDC, zapewniające społeczeństwu dostęp do środków płatniczych gwarantowanych przez państwo. Tak też powstała idea e-korony.

Docelowo ma ona znacznie skrócić czas oczekiwania na zaksięgowanie środków na koncie bankowym oraz podnieść bezpieczeństwo transakcji. Dzięki temu, operujący e-koronami natychmiastowo otrzymają pieniądze bezpośrednio do cyfrowego portfela. Wygodnie, prawda?

W drugiej fazie testów technicznych, Riksbank badał głównie takie kwestie jak: funkcjonalności offline, wydajność oraz integracja zewnętrznych uczestników np. Handelsbanken, czy TietoEvry z siecią e-korony. Wnioski z tej fazy mają zostać przedstawione w raporcie, który zostanie opublikowany wiosną 2022 roku.

Jaka przyszłość czeka e-koronę?

— W fazie III zaczniemy formułować podstawę wymagań dla e-korony, jeśli zostanie podjęta decyzja o jej wydaniu. Wszystkie przeprowadzone testy, analizy i badania będą stanowić podstawę pracy w przyszłości. Chcemy również czerpać z doświadczeń z szybkiego rozwoju międzynarodowego, który ma obecnie miejsce w tej dziedzinie — skomentował Mithra Sundberg, szef działu e-korony.

Ponadto, w ramach następnej fazy projektu, Riksbank planuje szeroko zakrojony dialog z dostawcami technologii. Jego celem jest wniesienie merytorycznego i pragmatycznego wkładu zarówno z rynku płatności jak i od opinii publicznej.

— Będziemy kontynuować niektóre testy techniczne z fazy II, w ograniczonym zakresie, aby po prostu dowiedzieć się więcej. Dlatego przedłużyliśmy umowę z Accenture jako dostawcą technicznym na kolejny rok od lutego 2022 r. — dodał Sundberg.