Podczas gdy polskie ulice patrolowały czołgi, w Dolnie Krzemowej powstawały wynalazki, które na zawsze odmieniły ludzkie życie. Rodząca się wówczas branża informatyczna przeżywała prawdziwy rozkwit, a pewien aktor został prezydentem Stanów Zjednoczonych…

Stan wojenny w Polsce, boom technologiczny w USA

36 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

W 1981 roku prezydentem USA został Ronald Regan, co w ostatecznym rozrachunku doprowadziło do upadku ZSRR i powolnego procesu dekomunizacji w Polsce. Dopiero wtedy zaczynaliśmy gonić czołówkę technologiczną, ale zaległości były ogromne.

W roku 1981 firma IBM wypuściła na rynek pierwszy komputer osobisty, napędzany systemem operacyjnym od Microsoft. Model IBM 5150 to przodek PC-tów, z którymi mamy do czynienia w dniu dzisiejszym. Powszechnie określany był po prostu mianem IBM PC.

Osborne 1 - przenośny komputer

Dodatkowo na rynku pojawił się też pierwszy przenośny komputer, który odniósł komercyjny sukces. Mowa o modelu Osborne 1, opracowanego przez Osborne Computer Corporation (zdjęcie powyżej). W roku 1981 takie cacko kosztowało 2000 USD. Komputer ten był wyposażony w 64 kb pamięci RAM, 2 napędy dyskietek, 5 calowy wyświetlacz i 4 megahercowy procesor.

Komputery powstawały nie tylko w USA. W 1981 roku do sprzedaży trafił też domowy komputer ZX-81, opracowany przez brytyjską firmę Sinclair Research. Na całym świecie sprzedano aż 1,5 miliona jego egzemplarzy. Komputer ten miał służyć przede wszystkim do rozrywki, dlatego też miał uproszczoną konstrukcję względem tradycyjnego „peceta”.

W roku 1982 w USA powstał jedne z pierwszych wirusów komputerowych Elk Cloner, którego twórcą był 15-sto letni Rich Skrenta. Elk Cloner zainfekował komputery Apple II. Natomiast już rok później na rynek trafił Microsoft Word – rozdawany za darmo w listopadowym wydaniu amerykańskiego PC World.

Oczywiście można dyskutować czy porównywanie Polski do Stanów Zjednoczonych ma jakikolwiek sens. Rocznica wprowadzenia stanu wojennego jest jednak dobrą okazją do przybliżenia odkryć technologicznych, które wtedy miały miejsce w świecie zachodnim. Warto dodać, że w Polsce też pracowano nad rozwojem komputerów osobistych. W 1985 roku powstał komputer Elwro, stworzony przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne Mera-Elwro. Niestety, ze względu na chaos, który zapanował w Polsce po 1989 roku spółka wpadła w tarapaty finansowe i ostatecznie została sprzedana niemieckiemu Siemensowi. Elwro zlikwidowano w 1993 roku.

Ostatecznie stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Podczas jego trwania życie straciło około 40 osób. Teraz, 36 lat po jego wprowadzeniu możemy cieszyć się miedzy innymi z takich rzeczy jak nowoczesne smartfony, mobilna bankowość, czy cała masa aplikacji mobilnych. Przegapiliśmy rewolucję informatyczną, ale nowy premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że czwarta rewolucja przemysłowa już nas nie ominie.