Tech To The Rescue to fundacja pomagająca organizacjom non-profit poprzez zapewnianie im darmowego wsparcia ze strony firm technologicznych. Kilka tygodni temu Tech To The Rescue uruchomiło kampanię #TechForUkraine. W jej ramach połączono już ponad 35 projektów cyfrowego wsparcia dla organizacji pozarządowych w związku z wojną w Ukrainie.

Tech To The Rescue otrzymuje pół miliona dolarów od Google

Fundacja Tech To The Rescue otrzymała grant w wysokości 500 tys. dolarów od organizacji charytatywnej Google. Dodatkowo, zespół Google.org Fellows będzie przez sześć miesięcy wspierać Tech To The Rescue nad budowaniem rozwiązań technologicznych dla Ukrainy.

Dzięki takiemu wsparciu TTTR uruchomi dziesiątki nowych projektów i utrzyma kampanię #TechForUkraine przez kolejny rok. Otrzymane środki pozwolą połączyć około 100 projektów dla organizacji non-profit w regionie CEE, a także zatrudnić lokalnych reprezentantów fundacji w Ukrainie, Rumunii, Słowacji i Mołdawii.

– To znacznie zwiększy skalę działania i ułatwi organizacjom dostęp do partnerów technologicznych.  Dzięki grantowi i wsparciu zespołu Google.org Fellows, będziemy mogli kontynuować globalną ekspansję. Cieszymy się na współpracę z ekspertami Google – mówią Jacek Siadkowski i Daniel Di Giusto, założyciele Tech To The Rescue.

– Od koordynowania pomocy humanitarnej po zapewnienie uchodźcom dostępu do informacji. Kampania #TechForUkraine pozwala organizacjom non-profit otrzymać niezbędną pomoc. Cieszymy się, że możemy wesprzeć Tech To The Rescue. Nasza pomoc to część szerszego zobowiązania Google do reakcji na kryzys humanitarny spowodowany wojną w Ukrainie. Google.org, Google i jego pracownicy do tej pory przeznaczyli ponad 35 mln dolarów pomocy dla organizacji charytatywnych w regionie – dodaje Jen Carter, Global Head of Technology w Google.org.

Tech to the Rescue rośnie w siłę

Od momentu rozpoczęcia kampanii na rzecz pomocy Ukrainie gotowość do wsparcia organizacji zgłosiło już ponad 540 firm z 40 krajów. Wśród nich znajdują się m.in. Amazon Cloud Services, Orange, czy Salesforce. 35 projektów znalazło już partnera technologicznego, a niektóre zostały uruchomione.

Mowa tu m.in. o portalu uasos.org, czyli platformie zbierającej zweryfikowane oferty pomocy dla ukraińskich uchodźców oraz stronie internetowej dopomoha.pl, czyli pierwszej i jedynej mapie w języku ukraińskim, która informuje o dostępnej pomocy medycznej i humanitarnej.

W najbliższym czasie możemy się spodziewać uruchomienia systemu zarządzania wolontariuszami, aplikacji udostępniającej pomoc medyczną w języku ukraińskim czy startu systemu zarządzania danymi o szpitalnych łóżkach opieki paliatywnej w Ukrainie.