W połowie grudnia Episkopat rozpoczął kampanię, która ma zachęcić parafie do przyjmowania opłat kartami płatniczymi. Instytucje kościelne mogą przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa. Szacuje się, że w ramach Polski Bezgotówkowej już ok. 200 terminali jest użytkowanych w kościołach w całym kraju. Potencjał jest duży – w Polsce mamy ok. 10 tys. parafii.

Łukasz Piechowiak: Dlaczego zdecydował się Ksiądz na wyposażenie Parafii w terminal płatniczy? 

Ks. Paweł Kalinowski: Łatwość przystąpienia do programu Fundacji Polska Bezgotówkowa, rejestracja on-line, prosta, samodzielna instalacja terminala, całkowicie darmowa obsługa przez 12 miesięcy, możliwość otrzymania terminala SMART na własność, bez żadnych dodatkowych kosztów i abonamentów,  to przyczyny po stronie „logistycznej”. Merytorycznie: wiele osób współcześnie nie dysponuje już gotówką, dokonuje płatności bezgotówkowo.

Często, by złożyć jakąś ofiarę w parafii muszą specjalnie udawać się do bankomatu. Dobrze by było pójść tym ludziom na rękę i umożliwić formę bezgotówkową. Traktując więc instalację terminala tylko i wyłącznie w funkcji pomocy, ułatwienia, wydaje się to być dobrym rozwiązaniem; dotyczy to także, a może szczególnie, parafii prowadzących jakieś inwestycje (często bardzo kosztowne remonty, które finansowane są ze zbiórek na ten cel). Podkreślam jednocześnie, że funkcja płatności bezgotówkowych ma być jedynie pomocą w realizacji wszelkich dzieł parafialnych (np. różnego rodzaju sklepiki parafialne itp.).

Parafia Trawy
Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Trawach (pow. węgrowski).

Ł.P.: W mediach często do instalacji terminali płatniczych podchodzi się pod kątem zbierania funduszy na tacę.Czy wykorzystują Państwo terminal podczas mszy właśnie w tym celu? Jeśli tak, to jak to się odbywa?

P.K.: Nie wyobrażam sobie tej formy płatności. Terminal do płatności bezgotówkowych może mieć zastosowanie w pracy parafialnej w wielu formach, ale na pewno nie podczas zbierania ofiar na tacę. Zresztą, trzeba by opracować wtedy (jak dzieje się to gdzieś na zachodzie Europy) specjalny koszyk z wmontowanym ekranem dotykowym umożliwiającym ekspresową płatność,fint np. zbliżeniową. Nie, w składaniu ofiar na tacę, moim zdaniem, nie bardzo ma zastosowanie terminal do płatności bezgotówkowych.

„Terminal do płatności bezgotówkowych może mieć zastosowanie w pracy parafialnej w wielu formach, ale na pewno nie podczas zbierania ofiar na tacę.”

Ks. Paweł Kalinowski

Ł.P.: Jaki był odbiór ze strony Parafian na możliwość dokonania płatności/przekazania datków za pomocą terminala? Czy parafianie korzystają z tego kanału do dokonywania płatności lub przekazywania datków?

P.K.: Odbiór parafian był życzliwy, choć nieco z przymrużeniem oka. To jednak bardzo duży skok technologiczny i mentalny. Trzeba trochę czasu, by przyzwyczaić społeczeństwo do nowinek technicznych a zwłaszcza wspomnianych nowinek w pracy parafialnej. Jest za wcześnie na ocenę przydatności terminala (mamy go dopiero od tygodnia) choć już pewne deklaracje korzystania spływają.

Ł.P.: Czy Parafia może być bezgotówkowa? Jakie warunki organizacyjne musi spełnić parafia, by móc wdrożyć terminal płatniczy? Czy wiązało się to z dodatkowymi kosztami?

P.K.: Powyższe kwestie zostawiam do rozstrzygnięcia Konferencji Episkopatu Polski i poszczególnym biskupom diecezjalnym. Co do kosztów: jak wspomniałem parafia nie ponosi przez 12 miesięcy absolutnie żadnych kosztów instalacji i obsługi terminala.

Po tym czasie oczywiście może od umowy odstąpić albo trwać przy niej ponosząc koszty procentowe od każdej transakcji, jak w przypadku każdego terminala w dowolnym punkcie, gdzie jest zainstalowany. W przypadku instalacji terminali stacjonarnych ponoszone będą również miesięczne koszty abonamentu/dzierżawy terminala, przy czym po szczegóły odsyłam do konkretnych organizacji obsługujących płatności.

Ł.P.: Świat idzie w kierunku cyfryzacji i obrotu bezgotówkowego. Jakie inne rozwiązania technologiczne (z obszaru fintech) mogłyby się sprawdzić w parafii?

P.K.: Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Każdy ma swoje kompetencje i znajomość tematu. Myślę, że z czasem będzie się to jakoś precyzować ale jeszcze nie teraz.

Pytania zadał Łukasz Piechowiak. Ks. Paweł Kalinowski udzielił odpowiedzi uzyskując zgodę przełożonych.

Ksiądz Paweł Kalinowski, absolwent Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego. Od prawie 5 lat proboszcz małej parafii w powiecie węgrowskim: pw. Przemienienia Pańskiego w Trawach. Wcześniej przez 25 lat wikariusz w parafiach warszawskich i miast aglomeracji warszawskiej. Z wykształcenia średniego – technik elektronik, stąd zainteresowania wszelkimi nowinkami technicznymi, informatyką ale (z zupełnie innej strony) i.. muzyką poważną, zwłaszcza sakralną.