Przedstawiamy zestawienie najbardziej FinTechowych i innowacyjnych polskich banków. Analizie zostały poddane produkty oferowane przez banki, zdobyte wyróżnienia oraz nadążanie za potrzebami konsumentów. Które banki w Polsce najlepiej radzą sobie z FinTechową rewolucją? 

1. Idea Bank

Źródło: wikipedia.org

Idea Bank jest zaangażowany we wspieranie przedsiębiorców w realizacji ich celów i marzeń. Bank oferuje darmowe konta firmowe oraz konkurencyjnie oprocentowane depozyty (aż do 4%).

Oferta kredytowa „Na Start”:

  • kredyt na wniosek online, już od pierwszego dnia prowadzenia działalności,
  • pożyczka do 350 tysięcy złotych,
  • bank przez rok płaci nasze składki ZUS.

Idea Bank prowadzi również swój własny Inkubator Przedsiębiorczości, który oferuje:

  • pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej,
  • wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu,
  • asysta zespołu doradców inwestycyjnych oraz księgowych,
  • zwolnienie ze składek ZUS podczas współpracy z Inkubatorem.

Fenomenalnym rozwiązaniem jest również możliwość zamówienia mobilnego wpłatomatu. Nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo swojej gotówki podczas podróży do oddziału. Mobilny wpłatomat rozwiązuje ten problem, a skorzystać z niego mogą wszyscy klienci Idea Banku. Usługa jest darmowa. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie w Polsce.

Bank oferuje również usługę „Wirtualny oddział”, w ramach której można się skontaktować z konsultantami za pomocą czatu, rozmowy audio, bądź wideo.

Idea Bank wspiera startupy i innowacje, aktywnie korzystając z nowych technologii.

2. mBank

Mbank-logo

mBank kojarzony jest  głównie z bankowością elektroniczną i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. W 2014 roku zgarnął nagrodę Bank Innovation Award. Natomiast w roku 2015 zdobył główną nagrodę w kategorii „Innowacyjność” w konkursie „Gwiazdy Bankowości” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną oraz PwC.

mBank jest jednym z liderów w bankowości mobilnej, wprowadzając szereg innowacji do swoich aplikacji. Na uwagę zasługują też tak zwane „lekkie oddziały”, czyli drobne placówki lokowane w centrach handlowych. Dodatkowo bank oferuje bardzo szybkie kredyty gotówkowe udzielane w ciągu 30 sekund od momentu złożenia wniosku, który można złożyć m.in.za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

mBank nie zapomina również o osobach niepełnosprawnych, uruchamiając program skierowany do osób niesłyszących. Więcej o tym projekcie pisaliśmy tutaj.

3. BZ WBK

BZ WBK- bankieria

W 2015 roku „BeZet” wspierał wydarzenie „NeedApp” w Poznaniu, podczas którego opracowane zostały prototypy aplikacji dla absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Rok wcześniej BZ WBK organizował hackathon dla programistów opracowujących aplikacje mobilne.

Dzięki takiemu zaangażowaniu aplikacja Banku Zachodniego jest jedną z najlepszych na rynku, a sam bank posiada opinię jednego z najprężniej się rozwijających.

BZ WBK od 2011 roku jest częścią grupy Santander, która dostrzega potencjał w branży FinTech. Hiszpański gigant w 2014 roku uruchomił inkubator Santander InnoVentures, a ostatnio podwoił swoje inwestycje we wspieraniu innowacji.

4. Bank Millennium

millennium-sadyba

Głównym atutem Banku Millennium jest świetna aplikacja mobilna, o której więcej pisaliśmy tutaj.

Bank uruchomił również program wspierania innowacyjności, na który przeznaczy 500 mln zł. Każda firma może otrzymać nawet 6 mln zł bezzwrotnej premii na spłatę kredytu wziętego na innowacje technologiczne. Kredyt ten jest instrumentem wsparcia finansowego z Unii Europejskiej i jest przeznaczony na realizację inwestycji technologicznych, które mają zwiększyć konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Bank Millennium udziela kredytu na mocy podpisanej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a jest on wdrażany na podstawie Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Aktywne działanie we wspieraniu innowacyjności oraz świetna aplikacja mobilna zasługują na wyróżnienie.

5. PKO BP

PKO_Bank_Polski- wikipedia

Dzisiejszą „wielką piątkę” zamyka PKO Bank Polski. Parę miesięcy temu wypuścił on na rynek nową wersję swojej aplikacji mobilnej IKO, którą pobrało już ponad milion użytkowników. Jest to absolutny rekord jeżeli chodzi o aplikacje mobilne polskich banków. IKO 3.0 zebrała bardzo pozytywne recenzje i znacząco poprawiła reputacje PKO BP w kwestii nadążania za duchem czasu. Więcej o nowej IKO pisaliśmy tutaj.

Pomimo wciąż dominującej pozycji na polskim rynku PKO BP zauważyło, że musi się rozwijać żeby nadążyć za konkurencją. W czerwcu bieżącego roku bank podpisał umowę o współpracy z PKN Orlen.

Klienci stacji ORLEN będą mogli otworzyć rachunek bankowy i korzystać z systemu płatności połączonego z funkcjonalnością programu lojalnościowego. Dodatkowo klienci będą mogli korzystać z szerokiej oferty produktów bankowych a ich aktywność, również poza stacjami ORLEN, będzie premiowana punktami VITAY. Dostęp do usługi i produktów finansowych będzie możliwy poprzez nowoczesne internetowe i mobilne kanały, które na potrzeby PKN ORLEN stworzy PKO Bank Polski. Innowacyjny model bankowości dla klientów stacji Koncernu będzie pierwszą tego typu usługą w Europie.- czytamy w oficjalnym komunikacie PKO BP.

/RT