– Zgodnie z naszymi przewidywaniami, w 2020 roku kwota globalnych inwestycji w obszar fintech, podobnie jak w 2019, nie przerośnie tej z 2018. W IV kwartale tamtego roku, wskaźnik ten osiągnął szczytową wartość i od tego momentu obserwujemy tendencję spadkową. Jeśli chodzi o trendy, to na pewno na topie będzie szeroko pojęty regtech. Dużą skalę osiągnie wymiana kryptowaluty na gotówkę, co doprowadzi do szerszego wykorzystania mechanizmów transferowych. Fintechy będą również coraz chętniej korzystać z pomocy sztucznej inteligencji – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer LOANDO Group (właściciel Loando.pl i pozyczkaportal.pl).

Rozwój regtechu

Zarządzanie mechanizmami finansowaymi i dostosowywanie się do regulacji prawnych to obecnie jedna z największych bolączek fintechów. Według wyliczeń, firmy finansowe poświęcają od 15 do 20% rocznego budżetu na GRC (govermance, risk and compliance) czyli zarządzanie ryzykiem i zgodnością. Ma to pomóc w uniknięciu kar finansowych od regulatorów.

– W tym miejscu pojawia miejsce dla regtechu w postaci technologicznego wsparcia dla firm w redukcji kosztów. Uproszczenie procesów GRC oraz odsunięcie od nich osób fizycznych pozwoli przerzucić środki na marketing, UX czy inne obszary wymagające ludzkiej ingerencji – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w LOANDO Group

Transfery z krypto do gotówki

Niespadające zainteresowanie kryptowalutami i rosnąca popularność systemu blockchain sprawia, że coraz częściej szuka się technologii pozwalających na konwersję z kryptowaluty na gotówkę. Im szersze kręgi będzie zataczać to zjawisko, tym większy nacisk będzie kładziony na ten aspekt.

– Obecnie kryptowalutę na gotówkę wymienić można w ramach platform takich jak Kraken czy Coinbase, lub po prostu sprzedać lub kupić w bitcoinomacie. Jestem pewien, że w myśl idei, że popyt kreuje podaż, obecna popularność kryptowalut, pozwoli na pojawienie się szerokiej gamy technologii konwersyjnych. W styczniu na terenie całej Unii Europejskiej wdrożone zostaną przepisy regulujące wymianę kryptowalut, co przyczyni się do likwidacji szarej strefy – komentuje Marcin Sikora, Chief Sales Officer w LOANDO Group.

Robotyzacja procesów biznesowych

Robotyzacja procesów biznesowych to metoda, zgodnie z założeniami której specjalne oprogramowanie zastępuje pracowników w wykonywaniu rutynowych, czasochłonnych zadań. “Roboty” dzięki pojawiającej się powtarzalności czynności, zapamiętują ich kolejność.

– Fintech to obszar, w którym na dużą skalę wykorzystuje się automatyzację na przykład w wypełnianiu wniosków kredytowych, w przypadku lendtechów. Odpowiednie algorytmy oparte na machine learningu rozpoznają jedną daną i dobierają na jej podstawie resztę. Zgodnie z naszymi przewidywaniami w roku 2020 zastosowanie narzędzi automatyzujących będzie cieszyć się jeszcze większa popularnością wśród przedsiębiorstw, a ich zastosowanie wykroczy poza wnioski pożyczkowe- komentuje Marcin Sikora.

Alternatywny tekst