Authologic to nowa firma Rogozińskiego, Sygitowicza i Klimczaka. Nie ma nic wspólnego z ich wcześniejszym biznesem – czytamy w komunikacie. Parę lat po zakupie Zencard przez PKO BP współpraca została zakończona, a trójka przedsiębiorców postanowiła tworzyć nowe rozwiązanie, tym razem z zakresu otwartej bankowości.

Authologic – nowy projekt twórców Zencard we współpracy z banqUP

System ma pomóc w uwierzytelnianiu tożsamości klienta w stu procentach online – przy użyciu m.in najbardziej wiarogodnych w sieci danych, które posiadają banki. Dostęp do nich, za wiedzą i zgodą klienta banku, zapewnia zarejestrowanym podmiotom trzecim (tzw. TPP) unijna dyrektywa PSD2. W wypadku Authologic infrastrukturę i połączenie zapewnia firma banqUP, polsko-belgijski agregator API bankowych, który został zarejestrowany jako jeden z pierwszych TPP przez Komisję Nadzoru Finansowego.

BanqUP oferuje swoje API m.in. w modelu TPP-as-a-service. Dzięki temu inne podmioty (tak jak w tym wypadku Authologic) mogą korzystać z jego licencji i infrastruktury do tworzenia swoich usług.

– Dzięki korzystaniu z rozwiązania banqUP mamy możliwość szybkiego uzyskania dostępu do kolejnych banków, a w dalszej perspektywie szybkie wyjście poza polski rynek. Pracujemy też nad innymi rozwiązaniami, na które pozwala otwarta bankowość. Chodzi na przykład o scoring w oparciu o dane transakcyjne – mówi Jarosław Sygitowicz, współzałożyciel Authologic (zdjęcie główne).

Pierwsi klienci Authologic

Authologic już nawiązało współpracę z dwoma klientami, wśród których jest platforma do wynajmowania samochodów czy pojazdów transportu osobistego – Vooom.

– Wśród wielu zainteresowanych podmiotów jako najbardziej obiecujące widzimy rynki wynajmu pojazdów i nieruchomości, dostawy mediów i usług telekomunikacyjnych oraz  usługi finansowe, jak np. leasing czy pożyczki. Bardzo ciekawe wydają się też usługi stricte on-line np.  marketpace’y czy fintech – mówi Sygitowicz.

/RT