Partner serwisu Visa dla biznesu

Tychy wdrażają nowy system biletowy. Zapłacisz tylko za przejechaną odległość

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Płatności
Opublikowano: 6 lutego 2020, 11:55 Aktualizacja: 6 lutego 2020, 13:11

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała o wprowadzeniu nowego systemu biletowego w Tychach i okolicznych gminach. Nowością jest przede wszystkim możliwość płatności jedynie za faktycznie przejechaną liczbę przystanków. Bilet zapisuje się na karcie płatniczej.

Tychy wdrażają nowy system biletowy. Zapłacisz tylko za przejechaną odległość. Foto: Metropolia GZM/Witold Trólka

W 160 tyskich autobusach i trolejbusach zainstalowano nowe biletomaty, dzięki którym za bilet zapłacimy zbliżeniową kartą płatniczą i na niej zapiszemy też bilet. Podobne systemy biletowe działają we Wrocławiu i Bydgoszczy. Taką technologię do kupowania biletów testuje również Gdańsk. Nowością w Tychach jest jednak możliwość zapłaty jedynie za przejechaną odległość.

W Tychach rusza nowy system biletowy

W celu skorzystania z nowego rozwiązania należy zbliżyć kartę płatniczą do czytnika przy wejściu do pojazdu i przy wysiadaniu z niego. To rozwiązanie znane między innymi z komunikacji miejskiej w Londynie. Jeśli nie zbliżymy karty przy wysiadaniu z pojazdu, wtedy zapłacimy normalną stawkę za bilet jednorazowy. Docelowo nowy system biletowy ma pojawić się w pozostałych autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. W ciągu kilku najbliższych tygodni wszyscy kontrolerzy ZTM zostaną wyposażeni w nowe terminale.

– Kupując bilet za pomocą karty płatniczej wszystko odbywa się elektronicznie. Kasownik nie wydrukuje nam potwierdzenia płatności ani biletu. Podczas kontroli wystarczy okazać kartę, za pomocą której bilet kupiliśmy – wyjaśnia Grzegorz Stępień, zastępca dyrektora Departamentu Informatyki w GZM.

Tak zwaną „taryfę odległościową” testują i wdrażają także inne polskie miasta – między innymi Łódź i Rzeszów. Największe miasto województwa podkarpackiego zapowiedziało instalację nowych biletomatów pod koniec 2019 roku. Nowy system biletowy w Rzeszowie ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

tychy-wdrazaja-nowy-system-biletowy-zaplacisz-tylko-za-przejechana-odleglosc