Z unijnego certyfikatu Covid skorzystają osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i posiadający negatywny wynik testu. Dokument jest bezpłatny i dobrowolny, a jego celem jest ułatwienie obywatelom podróżowania po Unii Europejskiej. Nie zastępuje on jednak tradycyjnego paszportu, czy innych dokumentów tożsamości.

Certyfikat Covid w aplikacjach mObywatel i mojeIKP

Do tej pory certyfikaty w Polsce można było pobrać ze strony Internetowego Konta Pacjenta lub otrzymać wydruk papierowy w punkcie szczepień. Początkowo przewidywano, że dokument pojawi się w aplikacjach mObywatel i mojeIKP po 25 czerwca, ale ostatecznie udało się przyśpieszyć ten termin.

Unijny certyfikat Covid zawiera między innymi specjalny kod QR, który w momencie kontroli będzie skanowany przez odpowiednie służby. W zależności od powodu wydania UCC posiada on różne terminy ważności. W przypadku szczepionki jest to 12 miesięcy, a w przypadku ozdrowieńców 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Jeśli chodzi o osoby niezaszczepione, wykonujące test na obecność COVID-19, certyfikat będzie ważny przez 48 godzin od uzyskania negatywnego wyniku testu.

Państwa członkowskie mogą uznawać certyfikaty na określonych warunkach, dlatego należy za każdym razem sprawdzać obowiązujące regulacje w kraju docelowym i w kraju, do którego wracamy z uwagi na to, że mogą się one różnić. Pełne uruchomienie systemu Unijnych Certyfikatów Covid dla krajów Unii Europejskiej zaplanowane jest na 1 lipca 2021 roku.