Partner serwisu Visa dla biznesu

UODO ponownie bierze się za skany dowodów. Będą kontrole w bankach

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BankTech#Prawo
Opublikowano: 3 stycznia 2020, 13:12 Aktualizacja: 3 stycznia 2020, 13:12

Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował o planowanych kontrolach dotyczących kopiowania dokumentów tożsamości przez banki. Chodzi o wykonywanie skanów dowodów osobistych.

Banki ponownie pod lupą UODO. Chodzi o handel danymi

Skany dowodów po raz pierwszy znalazły się pod lupą UODO we wrześniu 2019 roku. Wtedy Urząd stwierdził, że banki nie mają prawa wykonywać kopii dokumentu tożsamości w trakcie zakładania konta, czy badania zdolności kredytowej. Teraz UODO postanowiło przeprowadzić kontrole w bankach, w ramach zatwierdzonego planu kontroli sektorowych na 2020 rok.

Kontrole UODO odnośnie skanowania dowodów w bankach

– W tym roku zostaną przeprowadzone kontrole sektorowe w: bankach pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości, podmiotach korzystających z systemu zdalnego odczytu wodomierzy oraz organach przetwarzających dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym, tj. konsulatach i administracji skarbowej – czytamy w komunikacie UODO.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uznał, że podjęcie kontroli właśnie w tym zakresie jest konieczne, ze względu na coraz częściej pojawiające się zagrożenia naruszania przepisów o ochronie danych osobowych. Instytucja zwraca także uwagę na duże społeczne zainteresowanie tego typu problemami.

Wrześniowe stanowisko Urzędu w sprawie wykonywania skanów dokumentów tożsamości było odpowiedzią na list prezesa Związku Banków Polskich, który liczył na analizę regulacji w tym zakresie. UODO stwierdził, że kopiowanie dowodów osobistych niemal w każdym przypadku budzi wątpliwości nadzoru. Sam fakt, że bank ma prawo wykonać skan, nie znaczy, że powinien to robić – wyjaśniał Urząd.

Naszym zdaniem można mieć pewne wątpliwości, czy zeskanowanie/kserowanie dowodu osobistego jest faktycznie bardziej niebezpieczne od ręcznego przepisania danych. Niemniej fakty są takie, że banki muszą się przygotować na serię kontroli UODO.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

uodo-ponownie-bierze-sie-za-skany-dowodow-beda-kontrole-w-bankach