Partner serwisu Visa dla biznesu

UOKiK ukarał Getin Noble Bank grzywną w wysokości 13,5 mln złotych

Fintek
Fintek
#Prawo
Opublikowano: 27 stycznia 2020, 10:07 Aktualizacja: 27 stycznia 2020, 11:38

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Getin Noble Bank karę w wysokości prawie 13,5 mln złotych. Chodzi o klauzule, które które bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. UOKiK uznał je za niedozwolone i zakazał ich wykorzystywania.

Czy wakacje kredytowe są zawsze korzystne dla klientów? UOKiK ma wątpliwości

Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat. GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters”. To nieprecyzyjne sformułowanie – wyjaśnia UOKiK.

Prawie 13,5 mln zł kary dla Getin Noble Banku od UOKiK

W jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Ponadto istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie – czytamy w komunikacie Urzędu.

Oprócz kary UOKiK nałożył na Getin Bank obowiązek poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji urzędu. Z pisma dowiedzą się, że klauzule niedozwolone nie wiążą stron – należy traktować je tak, jakby nie było ich w aneksie do umowy. Konsumenci mogą złożyć do banku reklamację i powołać się na decyzję UOKiK.

Rok temu UOKiK wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowanie wobec kolejnych 7 banków: PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, Bank Millennium, BNP Paribas, BPH i Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

uokik-ukaral-getin-noble-bank-grzywna-w-wysokosci-135-mln-zlotych