Plaid to startup, który udostępnia platformę z zakresu otwartej bankowości. Dzięki niej fintechy mogą połączyć się z kontami bankowymi swoich użytkowników i oferować im w ten sposób nowe usługi. Z Plaid współpracują już takie fintechy jak Venmo, TransferWise, Chime, Robinhood, czy Acorns. A także duże banki – między innymi JP Morgan Chase.

Visa na zakupach. Przejmują fintech Plaid

W momencie, gdy Visa i Mastercard dokonywały wspomnianej inwestycji wartej 250 mln USD, Plaid był wyceniany na 2,6 mld dolarów. Ostatecznie Visa kupiła startup za dwa razy tyle, co może być dowodem na to, że o kontrolę nad fintechem stoczyła się naprawdę zacięta walka. Do tej pory w Plaid poza Visą i Mastercard zainwestowały także Goldman Sachs, Citi i Amercian Express.

Teraz celem Plaid jest ekspansja poza granice USA, tak aby wykorzystać europejskie regulacje sprzyjające otwartej bankowości – chodzi oczywiście o dyrektywę PSD2. Fintech już niebawem otworzy biuro w Wielkiej Brytanii i zatrudni około 25 nowych pracowników. Proces przejęcia przez Visę powinien zostać zamknięty w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy, a na razie czeka na zatwierdzenie przez regulatora.