Partner serwisu Visa dla biznesu

Visa kupuje fintech Plaid za ponad 5 mld dolarów

Fintek
Fintek
#Fintech#Visa
Opublikowano: 14 stycznia 2020, 12:11 Aktualizacja: 14 stycznia 2020, 15:20

Visa przejmuje amerykański fintech Plaid za 5,3 mld dolarów. We wrześniu 2019 roku zarówno Visa, jak i Mastercard zainwestowały w spółkę 250 mln USD.

Visa także podniesie limit płatności bez PIN do 100 złotych

Plaid to startup, który udostępnia platformę z zakresu otwartej bankowości. Dzięki niej fintechy mogą połączyć się z kontami bankowymi swoich użytkowników i oferować im w ten sposób nowe usługi. Z Plaid współpracują już takie fintechy jak Venmo, TransferWise, Chime, Robinhood, czy Acorns. A także duże banki – między innymi JP Morgan Chase.

Visa na zakupach. Przejmują fintech Plaid

W momencie, gdy Visa i Mastercard dokonywały wspomnianej inwestycji wartej 250 mln USD, Plaid był wyceniany na 2,6 mld dolarów. Ostatecznie Visa kupiła startup za dwa razy tyle, co może być dowodem na to, że o kontrolę nad fintechem stoczyła się naprawdę zacięta walka. Do tej pory w Plaid poza Visą i Mastercard zainwestowały także Goldman Sachs, Citi i Amercian Express.

Teraz celem Plaid jest ekspansja poza granice USA, tak aby wykorzystać europejskie regulacje sprzyjające otwartej bankowości – chodzi oczywiście o dyrektywę PSD2. Fintech już niebawem otworzy biuro w Wielkiej Brytanii i zatrudni około 25 nowych pracowników. Proces przejęcia przez Visę powinien zostać zamknięty w ciągu najbliższych 3-6 miesięcy, a na razie czeka na zatwierdzenie przez regulatora.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

visa-kupuje-fintech-plaid-za-ponad-5-mld-dolarow