Transakcja pomiędzy Visa i Plaid nie doszła do skutku ze względu na sprzeciw regulatorów w Stanach Zjednoczonych. Department Sprawiedliwości USA stwierdził, że postępowanie antymonopolowe zajęłoby zbyt dużo czasu. Teraz Visa zdecydowała się na przejęcie fintechu Tink, chociaż i w tym przypadku musi poczekać na zgody odpowiednich organów regulacyjnych.

Visa przejmie fintech Tink

Kwota przejęcia ma wynieść 1,8 mld euro, a sama transakcja zostanie sfinansowana wyłącznie za gotówkę. W związku z tym nie wpłynie na politykę dywidendową Visa. Marka Tink nie zniknie z rynku, a skład zarządzający fintechem nie ulegnie zmianie. Główna siedziba spółki pozostanie w Sztokholmie.

Połączenie sieci Visa i możliwości z zakresu open bankingu Tink ma przełożyć się na powstanie nowych narzędzi dla klientów w Europie. Usługi finansowe mają stać się prostsze, bardziej niezawodne i bezpieczne – czytamy w komunikacie.

Tink to szwedzki fintech założony w 2012 roku przez Daniel Kjelléna and Fredrika Hedberga. Firma udostępnia API, które pozwala bankom i fintechom uzyskać dostęp do danych bankowych. W ten sposób mogą one tworzyć nowe produkty i oferować nowe usługi. Ostatnio Tink pozyskał dofinansowanie w kwocie 85 mln euro, które ustaliło jego wycenę na poziomie 800 mln EUR.

Z kolei w maju 2021 roku Tink przejął niemiecką spółkę FinTecSystems, także działająca w sektorze open bankingu. Dzięki temu firma rozszerzy swoją działalność na kolejne rynki – głównie te niemieckojęzyczne. Wcześniej Tink dokonał akwizycji takich fintechów jak OpenWrks, Instanstor, czy Eurobits.