Partner serwisu Visa dla biznesu

Visa przejmuje brytyjski fintech za 200 mln funtów

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech#Microsoft#Visa
Opublikowano: 31 grudnia 2018, 13:29 Aktualizacja: 2 maja 2019, 14:59

Visa przejmuje brytyjską firmę Earthport, specjalizującą się w przekazach międzynarodowych dla banków i biznesu. Transakcja opiewa na 198 mln funtów (250 mln dolarów).

Visa także podniesie limit płatności bez PIN do 100 złotych

O inwestycji pisze Reuters. Visa zaoferowała 30 pensów za jedną akcję Earthport, co było sporym przebiciem w porównaniu do kursu z zeszłego poniedziałku (transakcje ogłoszono 27 grudnia), kiedy to cena jednej akcji wynosiła 7,45 pensów.

Visa przejmuje brytyjski fintech Earthport

Earthport to brytyjski fintech notowany na londyńskiej giełdzie, który oferuje tańszą alternatywę dla przelewów międzynarodowych, wykorzystując technologię blockchain. Do klientów Earthport można zaliczyć takie instytucje, jak Bank of America Merrill Lynch, Japan Post Bank, Ripple, czy Transfer Wise. Fintechowi przy transakcji doradzał Rotschild & Co, natomiast Visie Goldman Sachs.

Przelewy międzynarodowe, lub transakcje z udziałem stron z dwóch lub więcej krajów to obszar z dużym potencjałem wzrostu dla Visy. Liczba takich transakcji wzrosła o 10% w roku fiskalnym 2018 – podawała Visa w październiku bieżącego roku.

Przejęcie Earthport może sugerować, że Visa zamierza w szerszym stopniu wykorzystywać technologię blockchain. Brytyjski fintech jest jednym z głównych partnerów Ripple, a współpraca między spółkami trwa już od 2015 roku. Earthport realizuje płatności międzynarodowe za pomocą API z wykorzystaniem technologii rozproszonych rejestrów (DLT).

W ostatnim roku doszło do wielu przejęć na rynku. W Polsce stale konsoliduje się rynek bankowy, a na świecie duże firmy pokroju Visy, Mastercard, PayPala i Microsoftu przejmują mniejsze fintechy. Szczególnie aktywny był PayPal, który zainwestował w takie firmy jak iZettle (2,2 mld USD – rekord), Hyperwallet (400 mln USD), Simility (120 mln USD) i PPRO (50 mln USD). Z kolei w roku 2017 Mastercard przejął brytyjską firmę Vocalink za około 900 mln dolarów, a kilka miesięcy temu zainwestował także w BLIKA (szczegółów finansowych nie ujawniono).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

visa-przejmuje-brytyjski-fintech-za-200-mln-funtow