Pierwsze transakcje są przeprowadzane we współpracy z platformą kryptowalutową Crypto.com. W tym celu wykorzystano sieć blockchainową Ethereum. O sprawie pisze Reuters.

Visa rozliczy transakcje w kryptowalucie USD Coin

Dzięki uruchomionemu programowi pilotażowemu Crypto.com może rozliczać część swoich zobowiązań w zakresie programu kartowego Crypto.com Visa właśnie za pośrednictwem USD Coin. Stało się to możliwe dzięki współpracy z Anchorage, pierwszym zarejestrowanym bankiem aktywów cyfrowych, partnerem Visa w zakresie rozliczeń kryptowalut. Jeszcze w tym roku Visa zamierza zaoferować możliwość rozliczeń w USDC kolejnym partnerom.

– Fintechy działające w obszarze krytowalut chcą pracować z partnerami, którzy rozumieją na czym polega specyfika ich działalności oraz złożoność środowiska walut cyfrowych. Ogłoszone rozwiązanie znacząco zwiększa nasze możliwości spełniania potrzeb fintechów w zakresie wykorzystania stablecoinów czy kryptowalut do zarządzania swoją działalnością. Jest to właściwie kolejny przejaw tego, co robimy na co dzień, czyli bezpiecznego umożliwiania płatności na całym świecie i we wszystkich możliwych walutach – mówi Jakub Grzechnik,dyrektor ds. rozwoju produktów w Europie Środkowo-Wschodniej, Visa.

USD Coin to tak zwany stablecoin, czyli rodzaj kryptowaluty, która opiera swój kurs na dolarze amerykańskim. Każdy USDC jest zabezpieczony jednym dolarem amerykańskim przechowywanym na koncie bankowym. Powiązanie kursu z USD ma zapewnić kryptowalucie stabilną cenę. Za powstanie USD Coina odpowiada między innymi fintech Coinbase.

Visa już od wielu miesięcy aktywnie rozwija projekty z zakresu kryptowalut i CBDC (ang. central bank digital currency). Jednym z przykładów może być udostępnienie Crypto API i nawiązanie partnerstwa z fintechem First Boulevard. Program umożliwi klientom challenger banku handel kryptowalutami.