Visa jest Globalnym Partnerem Technologicznym Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Działania spółki mają się wpisywać w cele rządowego programu „Bezgotówkowa Japonia”, który zakłada podwojenie całkowitej liczby cyfrowych płatności i zwiększenie ich udziału w płatnościach ogółem do 40% do 2025 roku.

Co nowego pokaże Visa na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020?

Japonia jest trzecią największą gospodarką na świecie, a jednak w handlu w przeważającej mierze wciąż wykorzystuje się tam gotówkę – zwracają uwagę eksperci Visa. Obecnie tylko około jedna piąta wszystkich płatności w Japonii realizowana jest za pomocą metod cyfrowych. Dla porównania, w Korei Południowej ten odsetek sięga około 90%, w Stanach Zjednoczonych jest to niemal 60%, zaś w Chinach 70%. Jest nad czym pracować.

Według prognoz, w przyszłym roku Japonię odwiedzi 40 milionów osób. W związku z tym Visa pracuje nad kilkoma inicjatywami, które obejmą takie obszary jak zwiększenie poziomu akceptacji płatności cyfrowych, stworzenie ekosystemu partnerów i wprowadzenie innowacji na czas igrzysk. Chodzi między innymi o unowocześnienie punktów sprzedaży poprzez umożliwienie korzystania z płatności zbliżeniowych.

Aby jeszcze bardziej rozbudować swoją sieć w Japonii, Visa zainicjowała program Fintech Fast-track – dzięki niemu fintechy, za pośrednictwem sieci płatniczej Visa, będą mogły w szybszy sposób tworzyć oraz oferować nowe doświadczenia płatnicze w handlu elektronicznym. Ponadto, aby zwiększyć popularność płatności cyfrowych, w ostatnim czasie Visa zawarła także partnerstwo z LINE Pay Corporation, operatorem e-portfela i usług fintech dla komunikatora LINE.

Visa planuje także innowacje na czas igrzysk, chociaż na razie nie wiele wiadomo o konkretnych rozwiązaniach. Amerykańska spółka rozważa zaprezentowanie takich rozwiązań jak uwierzytelnienie biometryczne, urządzenia ubieralne czy też aplikacje mobilne wykorzystujące wirtualne karty płatnicze. Warto przypomnieć, że w trakcie poprzednich Igrzysk Olimpijskich Visa testowała takie nowości jak pierścionki płatnicze (Rio 2016) i rękawiczki płatnicze (Pjongczang 2018).