Visa Token Service to rozwiązanie, które opiera się na zastępowaniu tradycyjnego 16-cyfrowego numeru rachunku posiadacza karty cyfrowym tokenem. Można ograniczać wykorzystywanie tokenów do płatności u wybranego akceptanta, czy też do transakcji przeprowadzanych określonym urządzeniem mobilnym.

Tokeny Visa popularniejsze od kart płatniczych

Początki programu Visa Token Service sięgają jeszcze 2014 roku. Lawinowy wzrost jego popularności przyniosły dopiero ostatnie lata, kiedy to sektor e-commerce notował rekordowe wzrosty. W ciągu zaledwie roku liczba tokenów niemal podwoiła się do poziomu 4 miliardów, wyprzedzając liczbę kart płatniczych Visa w obiegu.

Dzięki zastosowaniu tokenizacji dane karty nie są ujawniane, a to dodatkowe zabezpieczenie. Według Visa, w skali ponad 8 tys. emitentów i 800 tys. akceptantów, jej tokeny doprowadziły do obniżenia o 28 proc. wskaźnika fraudów płatniczych Co więcej, tokeny Visa przyniosły 3-procentowy wzrost wskaźnika zatwierdzeń transakcji.

– Wzrost liczby emitentów, centrów autoryzacyjnych, akceptantów i konsumentów dokonujących transakcji za pomocą tokenów Visa utwierdza nas w przekonaniu, że przyszłość pieniądza jest prawdziwie cyfrowa, a pieniądz cyfrowy musi zostać zbudowany na zaufaniu – powiedział cytowany przez serwis Finextra.com Jack Forestell, dyrektor ds. produktów w Visa.

W obszarze płatności za zakupy online Visa w ostatnim czasie mocno rozwija projekt Visa Mobile. Ten sposób płatności oparty na podaniu numeru telefonu i zatwierdzeniu transakcji w aplikacji bankowej, jest już dostępny m.in. dla klientów Nest Banku i ING Banku Śląskiego. Przypominamy o promocji, w której za jedną płatność z Visa Mobile można zgarnąć 40 zł zwrotu.