26 marca 2019, 17:45:FinTech Nights #2 - Olivia Sky Club, Grunwaldzka 472, 80-309 Gdańsk

Visa zablokowała karty bitcoinowe

Komornik może zająć Bitcoiny

Na tysiące użytkowników Bitcoina czekała ostatnio niemiła niespodzianka. Visa zablokowała przedpłacone karty kilku fintechów, które umożliwiały płatności kryptowalutami. Zdaniem Visy wydawca kart łamał prawo.

Mowa o zarejestrowanej na Gibraltarze spółce WaveCrest. 5 stycznia użytkownicy takich kart jak Wirex, Bitwala BitPay, TenX, czy Cryptopay dostali komunikat, mówiący o zablokowaniu plastików. O sprawie pisze brytyjski The Telegraph.

O Wirex pisaliśmy na Fintek.pl pod koniec listopada. To aplikacja, która spełnia funkcję wirtualnego portfela, między innymi dla Bitcoinów. Wystarczy zainstalować aplikację Wirex i otrzymać plastikową kartę płatniczą. W apce możemy też wymieniać walutę, przechowywać i kupować Bitcoiny oraz wykonywać błyskawiczne przelewy lokalne i międzynarodowe dzięki technologii blockchain. Więcej na temat Wirex można przeczytać tutaj – Wirex – aplikacja dla miłośników kryptowalut.

Czytaj także: KNF uruchamia Innovation Hub dla fintechów

Czy Visa jest przeciwko kryptowalutom?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ruch ten jest wymierzony w kryptowaluty, jednak Visa zaprzecza. Z informacji podawanych przez The Telegraph wynika, że karty zostały zablokowane z powodu zerwania współpracy z wydawcą. Dlaczego Visa już nie współpracuje z WaveCrest?

Czytaj także: Bank zamknął konto za handel kryptowalutami. Bitcoin jest nielegalny?

Firma zarejestrowana na Gibraltarze miała nie stosować się do regulaminu i nie przestrzegać warunków umowy z Visą. Brzmi to dosyć enigmatycznie, ale więcej na ten temat nie wiadomo. W tym samym komunikacie Visa poinformowała, że inne karty pozwalające na transakcje Bitcoinem nie zostaną zablokowane.

Entuzjaści kryptowalut mogą odetchnąć. Wszystkie środki ulokowane w wirtualnych portfelach powyższych firm są bezpieczne i mają jak najszybciej wrócić na konto użytkowników.

W ostatnich tygodniach kurs Bitcoina nieco się unormował – wahając się w granicach 13-16 tysięcy dolarów. Spore wzrosty notuje natomiast Ether, który po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 1 tysiąca USD. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Rekordowa wartość Ethereum.

/Rafał Tomaszewski