Z danych Mintos wynika, że rok 2019 był najlepszym okresem w historii spółki. Fintech zarobił ponad 973 tys. euro, w porównaniu do 273 tys. EUR rok wcześniej. W roku ubiegłym łączna kwota środków zainwestowanych w pożyczki poprzez Mintos przekroczyła 2,8 mld euro. To więcej niż we wszystkich minionych latach łącznie. W sumie wartość pożyczek udzielonych za pośrednictwem platformy od powstania firmy w 2015 roku wyniosła 4,3 mld euro.

Pełny raport Mintos wraz ze sprawozdaniem finansowym można pobrać tutaj. Na zdjęciu głównym Martins Sulte, CEO Mintos.

Mintos wyniki

Mintos z 40-proc. udziałem w rynku

Według danych Brismo, brytyjskiej firmy zajmującej się badaniami rynku, całkowity wolumen sfinansowanych w Europie pożyczek na platformach inwestycyjnych wyniósł w 2019 roku 6,36 miliarda euro (wyłączając Wielką Brytanię). Oznacza to, że Mintos z pożyczkami w wysokości 2,58 mld euro posiada 40% udział w rynku, nie licząc Zjednoczonego Królestwa – czytamy w raporcie.

Polska jest jednym z bardziej znaczących krajów dla Mintos, a liczba polskich inwestorów systematycznie rośnie. Obecnie z platformy korzysta blisko 14 tysięcy osób z Polski. Do tej pory polscy inwestorzy zainwestowali łącznie ponad 200 milionów euro. Średnia inwestycja dokonana przez inwestora z Polski wynosi 4 677 EUR – podawało biuro prasowe Mintos w styczniu bieżącego roku.

W 2019 roku Mintos zatrudnił 128 nowych pracowników. W sumie w fintechu pracuje już 180 osób, rozlokowanych w biurach w Rydze, Warszawie, Berlinie i Wilnie.

Analizując wyniki spółki warto pamiętać, że Mintos finansuje lendtechy, a te nie mają teraz dobrego okresu z uwagi na presję regulacyjną i  pandemię w Europie. Zatem ostrożności nigdy za wiele.