O nowościach poinformował na swoim koncie na Twitterze Łukasz Borkowski, radny Katowic i przewodniczący Komisji Transportu. Jako pierwszy o sprawie napisał serwis Cashless.

W Katowicach za parking zapłacisz kartą i za pomocą aplikacji

Od września mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z trzech aplikacji mobilnych do płatności za parkowanie. Będą to SkyCash, mPay i Pango. To kolejna nowość w strefach płatnego parkowania w największym mieście Górnego Śląska. Wcześniej w automatach pojawiła się możliwość płatności kartą. Katowice były ostatnim dużym miastem w Polsce, które nie pozwalało na płatności za parkowanie przy użyciu aplikacji mobilnych.

– Dziś na posiedzeniu Komisji Transportu Rady Miasta Katowice zajmowaliśmy się uchwałą o opłatach w strefie płatnego parkowania. Od września będzie można płacić za postój przez aplikację mobilną. Do wyboru będą trzy różne. Ponadto płatność kartą i gotówką w automatach – napisał w czwartek na Twitterze Łukasz Borkowski.

Radny Katowic zamieścił także na Twitterze regulamin poboru opłat w strefie płatnego parkowania miasta Katowice. Dokument można zobaczyć w screenie powyżej.

Nowości w strefach płatnego parkowania w Warszawie

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu ważne decyzje w sprawie stref płatnego parkowania zapadły także w Warszawie. Stolica była jednym z ostatnich dużych miast w Polsce, które dopuszczało do obsługi mobilnych płatności za parkowanie tylko jednego operatora. Ostatni przetarg wygrała firma SkyCash, ale w kwietniu bieżącego roku do obsługi stref płatnego parkowania dopuszczono drugą aplikację mobilną. Za parkowanie w Warszawie można zapłacić także w aplikacji moBiLET.

Dodatkowo w Warszawie rozpoczęto e-kontrole parkowania – czyli kontrole z wykorzystaniem dwóch pojazdów wyposażonych w specjalne skanery i oprogramowanie. Redakcja Fintek.pl zapytała Zarząd Transportu Miejskiego o skuteczność e-kontroli stref parkowania – okazało się, że tylko w okresie styczeń – luty specjalnie pojazdy „złapały” blisko 26 tys. kierowców, którzy nie opłacili postoju. Z kolei w pierwszej połowie kwietnia system wykrył 4764 przypadki braku opłaty.