Partner serwisu Visa dla biznesu

101 instytucji płatniczych w Polsce. Z tego ponad 60 MIP-ów

Fintek
Fintek
#Fintech#KNF#Krajowa Instytucja Płatnicza#Mała Instytucja Płatnicza
Opublikowano: 27 lipca 2020, 13:51 Aktualizacja: 27 lipca 2020, 13:54

Po miesiącach pandemicznego przestoju, lipiec przyniósł niespodziewanie dużo rejestracji Małych Instytucji Płatniczych, bo aż 5. Obecnie na liście jest ich już 64.

Jakie dane banki powinny pozyskiwać od fintechów? KNF publikuje wytyczne

Po miesiącach przestoju, rozwiązał się worek z wpisami do rejestru Małych Instytucji Płatniczych, czyli MIP-ów. Przypomnijmy, że MIP czasem nazywana jest „licencją fintech„, gdyż podmioty ją posiadające mogą świadczyć usługi płatnicze, wydawać instrumenty płatnicze czy też świadczyć usługi przekazu pieniężnego.

W lipcu KNF zarejestrował 5 spółek, co oznacza, że ich liczba oficjalnie przekroczyła 60, a dokładnie 61 aktywnych, bo 3 podmioty mają status „wykreślony”. W sumie KNF od września 2018 roku wydał 64 licencje dla Małych Instytucji Płatniczych.

W lipcu do rejestru trafiło 5 spółek – PAGAVA, Horus International Group, BC Payments, Fabryka Graczy i Polski System Płatności (nie mylić z Polskim Standardem Płatności – operatorem BLIKA). Wcześniej, bo pod koniec czerwca w licencję MIP uzyskał Horum.

W Polsce działa 101 instytucji płatniczych

Najgorszym miesiącem był pandemiczny kwiecień – wówczas nie zarejestrowano żadnego MIP-a. W maju na liście znalazła się tylko jedna spółka, a w czerwcu dwie. Średnia miesięczna to ok. 3 rejestracje w miesiącu. Jak do tej pory najbardziej urodzajnym miesiącem w rejestracjach Małych Instytucji Płatniczych był lipiec 2019 roku, gdy na liście znalazło się aż 7 nowych podmiotów.

Na krajobraz usług płatniczych w Polsce składa się zatem 39 Krajowych Instytucji Płatniczych, 61 Małych Instytucji Płatniczych oraz jedna instytucja pieniądza elektronicznego, czyli w sumie 101 firm.

Dla porównania, na rynku litewskim pod koniec 2019 roku było 48 instytucji płatniczych i 67 instytucji pieniądza elektronicznego.

/LP


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

w-lipcu-knf-zarejestrowal-az-5-malych-instytucji-platniczych-jest-ich-juz-ponad-60