Konto na selfie można otworzyć bez wychodzenia z domu i bez czekania na kuriera. Wystarczy zainstalować aplikację mobilną IKO. Po uruchomieniu aplikacji należy uzupełnić podstawowe dane we wniosku o otwarcie konta oraz dokonać weryfikacji w trzech krokach: wyrazić zgodę na wykorzystanie wizerunku, zrobić zdjęcie dowodu osobistego z obu stron i wykonać zdjęcie swojej twarzy.

Konto na selfie w PKO Banku Polskim

Dane z dokumentu tożsamości są sprawdzane automatycznie, a rysy twarzy porównywane ze zdjęciem z dowodu. Cały proces trwa około kilkunastu minut. Umowa z bankiem jest wysyłana na e-mail klienta w momencie składania wniosku i wyświetlana po weryfikacji wszystkich danych i tożsamości.

Po zawarciu umowy online bank przekazuje klientowi dane do pierwszego logowania do konta e-mailem i SMSem. Od tej chwili można korzystać ze wszystkich funkcji konta takich jak płatności i wypłaty BLIK, przelewy krajowe i zagraniczne oraz płatności zbliżeniowe telefonem. Tylko niektóre funkcje np. e-Urząd będą wymagały dodatkowego potwierdzenia tożsamości w oddziale.

PKO BP jest kolejnym bankiem, który wprowadził tego typu rozwiązanie. Wcześniej możliwość zakładania rachunków na selfie udostępniły takie banki jak mBank, Credit Agricole, ING Bank Śląski, BNP Paribas, czy Bank Millennium.

Co nowego w aplikacji IKO?

Przy okazji PKO Bank Polski zapowiedział kolejne nowości z zakresu zdalnego bankowania. Niedługo pojawi się między innymi usługa wideodoradcy online dla klientów indywidualnych. Obecnie jest ona dostępna tylko dla firm. Wdrożenie ma nastąpić jeszcze przed końcem lipca. W trakcie wideorozmowy z doradcą będzie można uzyskać informacje o produktach bankowych, kupić kartę kredytową lub zaciągnąć pożyczkę. Kolejne produkty w ramach tego programu będą udostępniane stopniowo w najbliższej przyszłości.

Wcześniej PKO Bank Polski uruchomił między innymi platformę do sprzedaży kupna samochodów Automarket – dostępną z poziomu bankowości internetowej iPKO. Z kolei asystent głosowy Talk to IKO ma być już dostępny dla wszystkich użytkowników posiadających urządzenia z Androidem – czytamy w sklepie Google Play.