Usługę wdrożono w ramach Santander Open. Dzięki niej już od kilku miesięcy można dodawać konta z innych banków do bankowości internetowej i aplikacji Santander mobile. Teraz przyszedł czas na inicjowanie płatności, czyli wysyłanie przelewów z wcześniej dodanych kont do Santander open – bank zapowiadał takie wdrożenie już kilka tygodni temu.

Przelewy z dodanych kont w ramach otwartej bankowości

Na początek z inicjowania płatności skorzystają klienci posiadający konta w PKO BP, Banku Pekao, Alior Banku i T-Mobile Usługach Bankowych. Gdy dodamy konto z innego banku do Santander open, oprócz sprawdzenia stanu konta oraz historii, możemy teraz wysłać przelew do dowolnego odbiorcy i w dowolnej kwocie, korzystając z bankowości internetowej. Obecnie mogą to być przelewy zwykłe w PLN (Elixir) z datą bieżącą.

Santander jest drugim bankiem na polskim rynku, który udostępnił możliwość zlecania przelewów z kont w innych instytucjach – wcześniej takie rozwiązanie wdrożył Bank Millennium. Tego typu usługi są możliwe dzięki unijnej dyrektywie PSD2, która weszła w życie we wrześniu 2019 roku.

Dzięki niej na polskim rynku finansowym pojawiły się nowe rozwiązania. To nie tylko agregacja kont, czy inicjowanie płatności, ale także możliwość potwierdzenia dochodu na podstawie historii z innego banku, czy weryfikacja tożsamości. Pełną listę usług i wykaz banków, które je oferują znajdziecie w tym tekście „Minął rok od wejścia w życie dyrektywy PSD2. Jak wygląda otwarta bankowość w Polsce?”.