Banki, które zaoferują możliwość odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych, mają możliwość bieżącego przekazywania do BIK stosownych informacji i mogą na bieżąco aktualizować dane znajdujące się w Bazie BIK

Komunikat BIK w sprawie wakacji kredytowych

Dla banków i Biura Informacji Kredytowej najważniejszym pozostaje, aby informacje dotyczące naszych klientów były rzetelnie gromadzone i przetwarzane oraz aby odzwierciedlały prawdziwy stan zobowiązań klientów, a przez to przyczyniały się  do utrzymania stabilności i  bezpieczeństwa sektora bankowego – czytamy w komunikacie BIK.

W związku z pandemią koronawirusa większość banków pozwala na odroczenie lub zawieszenie spłaty rat kredytu. Taką decyzję podjęły między innymi Bank Pocztowy, PKO Bank Polski, Bank Pekao, ING Bank Śląski, BNP Paribas, czy mBank (który zrobił to jako pierwszy). Klienci mogą odroczyć spłaty kredytów gotówkowych oraz hipotecznych. Niektóre banki pozwalają na zawieszenie lub odroczenie jedynie rat kapitałowych, a inne stosują takie udogodnienia również dla rat odsetkowych.

Dodatkowo z odroczenia lub zawieszenia rat można skorzystać także w przypadku leasingu – na przykład w PKO Leasing. Z kolei mLeasing o mBanku pozwala na obniżenie rat leasingowych nawet o 90%.