Do tej pory jeśli chcieliśmy wyrobić kartę miejską w punkcie obsługi musieliśmy dostarczyć fotografię w formie papierowej. Teraz wystarczy zrobić sobie selfie lub skorzystać ze zdjęcia zapisanego w telefonie. Warszawski ZTM coraz odważniej stawia na urządzenia mobilne i cyfryzację. Potwierdzają to dane dotyczące sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. W pierwszym półroczu tego roku wartość biletów sprzedanych w kanałach mobilnych wyniosła ponad 20,2 mln złotych.

Z kolei selfie służy już nie tylko do celów rozrywkowych. Za jego pomocą można także otworzyć konto w banku, lub zawnioskować o kredyt. Takie usługi wdrożyły odpowiednio Bank Pekao i Citi Handlowy.

otwórz konto za zero z najlepszą aplikacją bankową

Do wyrobienia Warszawskiej Karty Miejskiej wystarczy selfie

Jak wyrobić kartę podczas wizyty w POP? Trzeba wejść na stronę https://foto.wtp.waw.pl lub zeskanować kod QR dostępny w okienku kasowym. Następnie wybrać zdjęcie z galerii w telefonie, zapoznać się z klauzulą informacyjną, wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych i wysłać. Na ekranie telefonu pojawi się jednorazowy indywidualny kod, który należy podać pracownikowi POP-u. Chwila moment i Warszawska Karta Miejska będzie gotowa. Zdjęcie zostanie usunięte z systemu po wydaniu karty.

Warto jednak pamiętać, żeby nie wysyłać selfie z wieczoru panieńskiego koleżanki sprzed dwóch lat, ale zdjęcie zrobione w ciągu ostatnich szczęściu miesięcy, na jednolitym jasnym tle. Na fotografii powinna znajdować się wyraźna twarz, w ujęciu od czubka głowy do linii ramion. Ważne, by nie robić zdjęcia z nakryciem na głowie, okularami z ciemnymi szkłami na nosie i włosami zasłaniającymi twarz. Trzeba też pamiętać o zabraniu dokumentu potwierdzającego tożsamość – przypomina stołeczny ZTM.

Warszawską Kartę Miejską można też wyrobić przez Internet. Wystarczy wejść na stronę https://personalizacja.ztm.waw.pl i złożyć wniosek on-line. W takim przypadku maksymalny czas oczekiwania na kartę wynosi cztery dni (karta jest do odbioru w POP-ie).