WeWork nazywany jest najwyżej wycenianym startupem na świecie (startup wynajmujący biura startupom) – z uwagi na bardzo udane rundy finansowania wycena rynkowa spółki wynosi ok. 40 mld dolarów. Liczba robi wrażenie, ale lepiej się do niej nie przywiązywać. Wycena wirtualna na podstawie rund finansowania, potencjału i innych startupowych wskaźników rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. O WeWork na Fintek.pl piszemy od 2017 roku, głównie właśnie w kontekście ultra wysokich wycen tego startupu.

WeWork to globalna sieć zapewniająca nowoczesną przestrzeń do pracy, m.in. w modelu coworkingowym, której społeczność liczy już 400 tys. członków w 26 krajach. Firma oferuje elastyczny model współpracy, pełne wyposażenie biura i wysoką jakość obsługi administracyjnej. Cena to kwestia wielu czynników. Koszt wynajęcia w pełni wydzielonego biura z meblami i szafkami zaczyna się od 1,9 tys. zł miesięcznie. Tzw. biurko „hot desk” w ramach wspólnej przestrzeni z gwarantowanym miejsce do podłączenia urządzeń kosztuje już ok. 900 zł miesięcznie. Dla porównania w Berlinie koszt ten wyniesie 380 euro miesięcznie.

Atmosfera do robienia biznesu

Jednakże nie można WeWorka oceniać tylko przez tzw. pricing, bo prócz ergonomicznych mebli, nowoczesnego wystroju i spokoju ze sprawami administracyjnymi, liczy się tworzenie ekosystemu, atmosfery kooperacji i inkubacji przedsiębiorców w ramach wspólnej i dedykowanej do tego infrastruktury. Jednym ten model odpowiada i mają z tego korzyści – dla innych są tradycyjne biura. Jednakże, tego rodzaju przestrzenie mają też swoje przewagi pracownicze. Wielu młodych ludzi wręcz uwielbia pracę w coworkingu, bo „w nich zawsze coś się dzieje” i są otwarte na nowych ludzi.

Firma w Warszawie działa już od 2018 roku – na ul. Grzybowskiej i Kruczej. W obu lokalizacjach współpracuje ze sobą ok. 2 tys. osób. Przestrzeń dzielą ze sobą zarówno działy korporacji, jak i międzynarodowe, polskie firmy MŚP oraz start-upy. WeWork chwali się tym, że jednym z członków społeczności w Warszawie jest PayU, które wynajęło biuro dla ponad 80 osób.

– Członkowie społeczności WeWork – zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i duże międzynarodowe firmy łączą tu siły, wymieniają się pomysłami i aktywnie współpracują ze sobą. Coraz częściej docierają do nas duże firmy, których celem jest zapewnienie swoim pracownikom elastycznych warunków pracy, pozwalających na zachowanie tzw. work-life balance. Podobnie jak mniejsze firmy koncentrują się na rozwoju, korporacje chcą pozostać innowacyjne i dynamiczne oraz pielęgnować cechy dotąd kojarzone głównie ze start-upami. Społeczność WeWork w Polsce jest bardzo zróżnicowana – należą już do niej zarówno duże firmy, jak i mniejsze przedsiębiorstwa. W związku z planowanym przez nas dalszym rozwojem WeWork w Warszawie, mamy nadzieję, że będzie się ona dalej powiększać– Mikhail Konoplev, Managing Director CEE.