Tym samym Brazylia stała się pierwszym krajem na świecie, w którym wdrożono WhatsApp Pay. Pierwsze testy takiego rozwiązania rozpoczęły się jeszcze w 2018 roku w Indiach, ale ostatecznie to w Kraju Kawy postanowiono udostępnić je na pełną skalę. W Brazylii z WhatsAppa korzysta około 120 mln osób, czyli ponad połowa populacji.

Płatności w aplikacji WhatsApp już dostępne w Brazylii

Przelewy i płatności z poziomu WhatsAppa są darmowe dla użytkowników, ale firmy sprzedające przez aplikację będą musiały zapłacić prowizję. Na początek WhatsApp Pay jest dostępny dla posiadaczy kart debetowych i kredytowych Mastercard lub Visa, wydawanych przez Banco de Brasil, Sicredi i fintechowego jednorożca Nubank.

Użytkownicy mogą dokonywać przelewów do znajomych w trakcie rozmowy, nie opuszczając okienka z czatem. Dodatkowo z poziomu WhatsAppa można kupować produkty od drobnych przedsiębiorców. Płatności są autoryzowane za pomocą sześciocyfrowego kodu PIN, lub za pomocą biometrii – odcisku palca. Mark Zuckerberg stwierdził, że przelewy i płatności z poziomu WhatsAppa są tak proste jak wysyłanie zdjęć.

Usługa korzysta z infrastruktury Facebook Pay, która została uruchomiona pod koniec zeszłego roku. Ma ona na celu konsolidacje usług płatniczych oferowanych na różnych platformach należących do grupy Marka Zuckerberga – chodzi o Facebooka, Messengera, WhatsAppa, czy Instagram.