O sprawie pisze Reuters. Nowe przepisy obowiązują już od 3 marca, ale faktyczna zmiana limitu nie może nastąpić z dnia na dzień. Konieczne jest uprzednie dostosowanie systemów, co powinno nastąpić w późniejszej fazie 2021 roku.

W Wielkiej Brytanii limit płatności bez PIN podniesiony do 100 funtów

To już kolejna zmiana limitu płatności bez PIN w Wielkiej Brytanii – w marcu 2020 roku podniesiono próg z 30 do 45 funtów. Teraz Brytyjczycy mogli dokonać kolejnej korekty limitu, ponieważ nie są już członkiem Unii Europejskiej, a co za tym idzie nie obowiązują ich unijne ograniczenia. Zgodnie z wytycznymi UE maksymalny próg płatności bez PIN mógł wynosić właśnie 45 GBP – podaje Reuters.

O planach Wielkiej Brytanii na podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 funtów pisaliśmy już na początku roku. Wtedy The Times donosił, że taka propozycja trafiła do brytyjskiego ministerstwa finansów. Trzeba było jednak zaczekać na zgodę Financial Conduct Authority, czyli brytyjskiego organu nadzorczego.

W styczniowym materiale The Times powoływał się na dane analityków, z których wynika między innymi, że od marca 2020 roku wykorzystanie gotówki na Wyspach spadło o około 50%. Dodatkowo zwiększa się udział płatności zbliżeniowych – tylko we wrześniu 2020 Brytyjczycy wydali 8,2 mld funtów nie podając PIN-u. To o 1,2 mld GBP więcej niż rok wcześniej.

Limit płatności bez PIN w Polsce to 100 złotych

W związku z pandemią COVID-19 limit płatności bez PIN został podniesiony także w Polsce – z 50 do 100 złotych.

Co ciekawe w październiku 2020 roku Visa podała, że przetworzyła ponad 500 milionów dodatkowych płatności kartowych niewymagających dotykania terminala. Każda z nich, zanim podniesiono limity dla płatności contactless w wielu europejskich krajach, wymagałaby wprowadzenia kodu PIN na terminalu.